VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historické sklo vzniká ve sklárně v Bělčicích středověkým způsobem

Strakonicko - TÉMA/ Sklářství na Strakonicku

18.8.2010
SDÍLEJ:

Václav Vlasák při práci ve sklářské huti v BělčicíchFoto: Archiv Václava Vlasáka

O vlastní sklárně snil Václav Vlasák od doby, kdy viděl poprvé malou pícku. „Pochopil jsem, že sklárna nemusí být fabrika. Byla to především láska ke sklu a nechuť vyrábět ho sériově, která mě vedla k založení sklářské hutě. Mezi prvním snem, který nabyl jasnějších obrysů, a realizací uplynulo dlouhých 15 let,“ řekl Vlasák.

Huť v Bělčicích se zabývá především výrobou historického skla. „Je pro mě zajímavé asi jako studnice, ze které je možno stále čerpat. Je to jako lidová píseň pro muzikanta. V naší sklárně vyrábíme sklo středověkým způsobem, za použití modernějších energií, plynu a elektřiny. Technika výroby a nářadí jsou prakticky identické jako ve středověku,“ řekl Vlasák. Huť pracuje podle potřeby a objednávek. Obvykle vyrobí za den desítky kusů. Odpoledne a večer zde taví sklo na další den, popřípadě rozváží zboží.

Zájem turistů

Bělčická sklářská huť je oblíbeným místem turistů. „Zároveň sloužíme jako ukázková dílna pro školy z širokého okolí. Pokud máme čas a vidíme opravdový zájem, necháváme někdy návštěvníky fouknout do sklářské píšťaly,“ řekl Vlasák. A co považuje sklář za největší úspěch hutě? „Asi to, že se podařilo sklárnu po velkých průtazích zkolaudovat. Jinak mě samozřejmě těší, že o výrobky je stále zájem a že našimi výrobky byla obdarována řada významných osobností, například prezident Václav Klaus, Karel Schwarzenberg, sklo též putovalo řediteli Čínské národní galerie jako osobní dar ředitele České národní galerie. Za úspěch též považujeme, že si nás jako dodavatele vybrala Národní galerie v Praze a naše sklo se prodává v prostorách Šternberského paláce a nově též v Anežském klášteře,“ uvedl Václav Vlasák.

Další vývoj

Budoucnost českého sklářství vidí Václav Vlasák v menších rodinných sklárnách a studiích. „Tam se může zúročit kreativita českých sklářů. Budoucnost sklářství nevidím ve velkých sklářských kolosech, jejichž práci převezmou asijští podnikatelé s levnější pracovní silou,“ řekl Václav Vlasák.

Rodinná firma

Na Strakonicku se výrobě a zpracování skla věnují převážně rodinné firmy a jednotlivci.

Firma Hlavenka vznikla ve Strakonicích v roce 1996. Z počátku se zaměřovala především na výrobu vitráží a vitrážových doplňků. Když v roce 2002 firma zakoupila fusingovou pec, rozšířila výrobu o ohýbání a spékání skla, výrobu ručních ornamentálních skel a skleněnou mozaiku.

Tavená plastika

Mezi ojedinělou technologii, kterou firma používá, patří tavená plastika. „Nevím o nikom, kdo by ji dělal. Chtěl jsem technologii nechat patentovat, ale nakonec jsem se rozhodl, že by to pro nás nakonec nebylo ani výhodné. Způsob její výroby nechceme prozradit,“ řekl Josef Hlavenka.

Techniku ve firmě vyvinuli před třemi lety. „Když mi zemřel otec, chtěl jsem mu udělat památník. Na jeho výrobu jsem použil novou techniku. Když se pomník povedl, přimělo mě to o technologii dále přemýšlet a vylepšovat ji. Tavená plastika je jiná v tom, že brus není úplně bílý, ale zjemnělý, hezky láme světlo. Dnes ji často požíváme. Je to něco výjimečného, co nikdo jiný nenabízí,“ řekl. Firma Hlavenka realizovala zakázky i v zahraničí. Mezi jedny z posledních patřil lustr do Spojených arabských emirátů. Mezi poslední velké české zakázky patří skla instalovaná na Lannově třídě v Českých Budějovicích.

Plnit přání zákazníků není přitom vždy jednoduché. „Tento obor je spíše o permanentním vývoji. Stále se musíme snažit vymýšlet nové věci a rozvíjet technologie. Například jsme dělali na zakázku speciální skleněné oblé sprchové kouty, které byly na výrobu mimořádně náročné,“ dodal.

Firma se stále snaží nacházet nové neotřelé motivy. „Když se nám líbí nějaký vzor, zkoušíme s grafikem, jak by vypadal na skle. Například motiv dřeva,“ doplnil.

Firma za dobu svého působení navrhla desítky tisíc motivů. Jejich archivaci dělá od roku 2002.

V současné době se věnuje vitrážím, používá techniku fusingu, pískování, mozaiky, tavené plastiky i ručních skel.

Teprve čas ukáže, jak se bude budoucnost sklářství na Strakonicku dále rozvíjet a čím ještě překvapí.

Sklo

Sklo je tuhý roztok kovových oxidů v oxidu křemičitém. Při chladnutí zabrání velká viskozita skloviny pohybu molekul, a tím i krystalizaci křemičitých sloučenin. Vznikne průhledné sklo.

Zdroj: Internet

Při výrobě skleněných tažených figurek pracují obě ruce

ŽIJÍ MEZI NÁMI/ Výroba skleněných figurek v českých zemích sahá až do 18. století. Tažené figurky dnes vyrábí na Strakonicku pouze Dagmar Hálová z Lažánek u Blatné.

Jak jste se k této práci dostala?

Narodila jsem se a vyrostla v Jablonci nad Nisou. Za střední školu jsem si zvolila Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a nejvíce mě zaujal obor tvorba a výroba železnobrodských skleněných figurek. Začíná se postupně, základem je zvládnout kuličku na pomocné tyčince a pak se jde ke složitějším tvarům.

Kolik času strávíte nad jednou figurkou?

Čas je závislý od velikosti a složitosti figurky. Složitější a větší figurky dělám i hodinu.

Nechá se spočítat, kolik figurek jste už celkem vyrobila?

Množství figurek jsem zatím nepočítala. Po skončení školy jsem chvíli pracovala v Železnobrodském skle, ale potom jsem se věnovala jiné práci. Ke sklu jsem se postupně vrátila až po roce 1995. Figurky si sama navrhuji a realizuji. Momentálně se jedná o drobnější věci. Svůj pracovní čas dělím podle potřeby mezi restaurování památek a práci se sklem.

Děláte z tažených figurek také betlémy? A pro představu, jaké různé postavičky jste už vytvořila?

Pár betlémů jsem zrealizovala. Je to práce, která nikdy nekončí. Ze skla se dá vytvořit mnoho věcí. Od zvířátek, květin až po postavičky. V poslední době jsem byla překvapena žádostí o vytvoření skleněných upomínkových paliček pro Sedlickou krajku. Hodně času jsem věnovala výrobě andílků nebo kolekci kaktusů.

Jste asi jediná Jihočeška, která se taženými figurkami zabývá. Čím vás okouzlily?

Každá figurka je originál. Nedají se nikdy vyrobit dvě naprosto stejné věci. Roztavené sklo má svoje kouzlo. Kdo si to zkusil, dá mi za pravdu.

Můžete popsat postup práce, která jistě vyžaduje velkou zručnost a trpělivost?

K výrobě figurek potřebuji speciální sklářský kahan, ve kterém se mísí plyn (zemní, případně propan-butan) se vzduchem vháněným ze dmychadla (kompresoru). Plamen hořáku, pod kterým se taví skleněné tyčinky, ze kterých se tvarují figurky, má okolo 1000°C. Skleněné tyčky předehřívám na takzvané odkládací cihle. Na pomoc při tvarování si mohu vzít pinzety, nůžky a podobně. Používám skleněné tyčinky s obsahem olova, sklo má nádherný lesk a je tvárnější. Práce vyžaduje soustředěnost, vše musí být neustále nahříváno a pracují obě ruce. Po dokončení musím figurku pomalu vychladit ve speciální skelné vatě, aby nepraskla.

Také se vám občas něco nepovede?

I po řádném vychladnutí občas dochází k vnitřnímu pnutí skla, figurka popraská a skončí v koši. A také se mně samozřejmě občas něco nepovede.

Máte nějakou oblíbenou figurku, se kterou byste se nikdy nerozloučila?

Je to figurka cvrčka, kterou navrhl můj syn.

Historie sklářství

Důležitou podmínkou pro výrobu skla v Čechách ve středověku byl dostatek dřeva, vody a křemičitého písku. Všechny tyto podmínky splňovaly pohraniční oblasti Čech - Krušné hory, Jizerské hory, Orlické hory a Šumava. Proto se do těchto oblastí stěhovaly sklářské rodiny.

Výroba skla byla zpočátku doménou církve a především mnichů Benediktýnů, kteří vyráběli skla do oken kostelů a klášterů. Ve 13. století vznikají první světské sklárny v pohraničních lesích.

Ve středověku se sklovina na našem území tavila podle receptu mnicha Theophila ze dvou dílů bukového popela a jednoho dílu křemičitého písku.
Za vlády císaře a krále Karla IV. se začaly dávat do oken kostelů barevné vitráže.

Nejstarší písemný doklad o obchodování se sklem je z roku 1376. Kolem roku 1430 se skleněné perličky ze šumavských hutí vyvážely přes Norimberk až do Španělska.

Renesance

V 16. století v Čechách pracovalo asi 34 hutí, které vyráběly kromě luxusního skla také levné sklo nazelenalé barvy, okenní terče a na Šumavě také skleněné perle - pateříky. Vyráběly se oblíbené číše vilkumy a humpeny, z kterých se připíjelo při slavnostních příležitostech. Malování na sklo přineslo českým sklářům velké obchodní úspěchy v zahraničí. Rudolf II. pozval do Prahy mezi jinými umělci i první rytce skla, z nichž se nejvíce proslavil Ital Ottavio Miseroni. Caspar Lehmann se proslavil přenesením renesanční glyptiky na sklo.

Secese

V Čechách secese pomohla návratu věhlasu českého skla na světovou scénu. Jednou z nejvýznamnějších skláren tohoto období se stala karlovarská huť Moser. Ludwig Moser začal vyrábět hranované číšky s dvojstěnným dnem a s malovanými květy. Nový způsob přípravy povrchu pro nanášení barev přihlásil jako patent. Své nápojové sklo dodával Moser panovníkům, příslušníkům aristokracie a politikům po celém světě.

Zdroj: Internet

Autor: Kateřina Malečová Suková

18.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 12 000 Kč

Číšníci a servírky pomocná servírka/číšník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: 9:00 - 15:00, KONTAKT: Vondrášková Blanka, tel.: 776 880 256, e-mail: restaurace@uvondrasku.cz. Pracoviště: Amv bohemia s.r.o., Husovo náměstí, č.p. 53, 387 11 Katovice. Informace: Blanka Vondrášková, +420 776 880 256.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 800 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ostatní zpracovatelé masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o balící práce, KONTAKT: Mykola Kostan, tel.: 608885206. Pracoviště: Královský styl s.r.o.- pracoviště vodňany, Radomilická, č.p. 886, 389 01 Vodňany. Informace: Kostan Mykola, +420 608 885 206.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 18 500 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SOU/SŠ (výhodou v oboru prodavač), znalost práce na PC, bezúhonnost, KONTAKT: Reindl Karel, tel.: 606613143. Pracoviště: Karel reindl - čerpací stanice robin oil, Písecká, 386 01 Strakonice 1. Informace: Karel Reindl, +420 606 613 143.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 800 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ostatní zpracovatelé masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o balící práce, KONTAKT: Mykola Kostan, tel.: 608885206, e-mail: mykola.kostan@seznam.cz. Pracoviště: Královský styl s.r.o.- pracoviště vodňany, Radomilická, č.p. 886, 389 01 Vodňany. Informace: Kostan Mykola, +420 608 885 206.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochutnávka z pátečního programu Slavností pětilisté růže v Českém Krumlově.
44

OBRAZEM: Slavnosti pětilisté růže měly v pátek bohatý program

Kontrola čapích hnízd. Ilustrační foto.

EXKLUZIVNĚ: Nahlížejí do čapích hnízd. Aby spočítali nové přírůstky

AKTUALIZOVÁNO

Dvě nehody u Třeboně uzavřely hlavní tah na Budějovice

Třeboň - V pátek odpoledne před 17. hodinou se staly za Třeboní ve směru na České Budějovice dvě dopravní nehody, kdy se pokaždé střetla tři auta. Jeden z karambolů si vyžádal dvě zranění. Silnice je neprůjezdná.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Pivovarská pouť na Podskalí

Strakonice - Milovníci strakonického piva se mohou v sobotu 23. června těšit na tradiční Pivovarskou pouť, která vypukne před pivovarem ve 13 hodin výstřelem z děla v provedení sládka Dušana Krankuse.

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Jan Formánek

Vimperk - O svém vztahu ke snowboardcrossu Jan Formánek říká: „Už od začátku mě baví a naplňuje. Líbí se mi, jak na sobě pozoruji pokroky.“

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT