Osobnosti z řad volyňských skautů, které prokázaly v letech válečných své osobní hrdinství, připomněl před nedávnem současný vedoucí volyňského střediska Jiří Jedlička. „Malá, ale statečná a věrná volyňská skautská organizace přinesla v boji proti fašismu i oběti, které nejsou právě malé a dokládají junáckou statečnost, odvahu, lásku k vlasti i oddanost v plnění junáckého slibu a zákona," zdůraznil.

Dodal, že jsou nade všechno jasným svědectvím, že junácká výchova a její vysoké etické zásady dovedou vychovat dobré, odvážné a morálně vyspělé muže a ženy.

Jan Buděšínský:

Byl to velmi oddaný skaut a velký vlastenec. Skautoval od roku 1926 do roku 1930 a dále v Junáku pracoval.

Narodil se 6. října 1908 ve Volyni, popraven byl v Mnichově 29. září 1943 v období heydrichiády.

„Je známo, že při soudu vystoupil velmi neohroženě, odvážně a nekompromisně. Na volyňském hřbitově má na šestém hrobě vlevo od hlavního vchodu pamětní desku," připomněl vedoucí volyňského skautského střediska.

Jan Šimák:

Stál u založení Junáka ve Volyni. Byl rádce družiny a dlouholetý oddaný člen. Narodil se asi roku 1911.

„Byl to hodný a obětavý hoch. Jeho otec sloužil u policie a i syn později k policii nastoupil. Pomáhal občanům a varoval je. Byl vyzrazen, zatčen klatovským gestapem a až do konce války vězněn v Klatovech," doplnil další údaje z jeho života Jiří Jedlička.

Po návratu v roce 1945 měl Jan Šimák tak podlomené zdraví, že krátce nato v roce 1946 zemřel.