Už jako malý kluk věděl Miloslav Simandl (21), že se chce věnovat koním. „Když se roku 2001 narodil můj kůň Deny, věnoval jsem mu každou svou volnou chvilku,“ říká. Zkouší spolu drezuru, westernové i cirkusové prvky. Miloslav Simandl se zabývá především přirozenou komunikací s koněm. „Je to metoda přirozeného partnerství. Je to nenásilný postup výcviku a záleží na vzájemné důvěře,“ vysvětluje.

Co vás k přirozené komunikaci s koněm přivedlo?

Můj otec si pořídil koně před sedmnácti roky a tehdy se začal o přirozenou komunikaci zajímat. Před devíti lety se narodil můj kůň Deny, to mi bylo dvanáct let. Začali jsme si spolu hrát a vzájemně se poznávat. Pak už byl jen krůček k přirozené komunikaci.

Měl jste nebo máte nějakého učitele, který by vás inspiroval nebo vám pomáhal?

Obdivoval jsem Monty Robertse a Pata Parelliho. Rád jsem se díval na to, co s koňmi dokáží, ale bohužel jen na videokazetách. Já jsem nikdy žádného učitele neměl, tedy z lidí. Mým velkým učitelem je pro mě můj kůň. S ním jsem se naučil vše bez pouček a návodů od jiných lidí a sám si musel jednotlivé cviky vymyslet, jak by se asi daly trénovat a cvičit.

S kolika koňmi jste už pracoval?

Tak to přesně nevím, ale bylo jich dost. Nepočítám je, ale byly jich jistě desítky.

Potkal jste už koně, se kterým jste nenašel „společnou řeč“?

Zatím jsem si s každým koněm poradil. I když je pravda, že někdy to byl tvrdý oříšek.

Pořádáte koňské show, co vás na vystupování před lidmi láká?

Chci ukázat lidem, co všechno se dá dělat s koněm bez sedla, uzdy, ohlávky. Rád bych, aby takovou harmonii s koněm zažilo více lidí. Myslím si, alespoň podle návštěvnosti našich show, že naše vystoupení lidi láká, že někteří změní i pohled na drezuru a vůbec práci s koněm. To není málo.

Jaký byl váš největší zážitek při vystoupení nebo například při tréninku?

To není tak jednoznačné. Já koně miluji. Pro mne je každý i sebemenší výsledek při práci i velkým zážitkem.

Jste vlastně takový koňský psycholog. Umíte se vcítit do psychiky koně?

Myslím si, že je potřeba mít přirozený talent. Také hodně záleží na zkušenostech. Po čase člověk začne rozumět řeči jejich těla, vlastně takového dorozumívání beze slov.

Co byste si chtěl splnit?

Koním se chci věnovat i v budoucnu. Rád bych se dostal až na samou špičku a vystupoval v nějaké světové show. Ale to je jen sen.

Miloslav Simandl se narodil v roce 1989. Nyní bydlí v Blatné.
Vystudoval učební obor kovář, podkovář v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou.
Vystupoval na mnoha koňských srazech, kde lidi bavil s temperamentním valachem Denym. Kůň při vystoupení skáče například přes postavený barel, lehá, kleká nebo zvedá nohy do vzduchu.