Vítr by mohl přinést také komplikace v dopravě. „Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod.,“ píše v aktuální výstraze Český hydrometeorologický ústav. „Dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezte túry a nevydávejte se zejména do hřebenových partií.“

Včelstvo se nezastaví. Včely vylétávají z úlu a nosí zpátky pyl i třeba vodu
Změny klimatu způsobí masivní úhyn včel, odhadují odborníci. V Evropě nejvíc

Západní vítr začne přidávat na intenzitě v pondělí 15. dubna večer od západu. „Zejména v noci na úterý bude v Čechách dosahovat v nárazech místy přes 65 km/h,“ varuje ČHMÚ. „V úterý přes den v západní polovině Čech vítr opět zesílí a nárazy budou dosahovat místy přes 65 km/h.“

Vítr zeslábne v úterý později odpoledne po přechodu studené fronty, za kterou přijde výrazné ochlazení. „Na hory se vrátí sněhové srážky a od středy budou teploty na našem území podprůměrné. Opětovné oteplení je přitom v nejbližších dnech vyloučené,“ píší meteorologové.

Ve středu Jihočeský kraj čeká proměnlivá oblačnost s přeháňkami, i krupkovými a v polohách nad 800 m – a ráno a večer i níže – to budou přeháňky smíšené nebo sněhové. Ráno se ochladí na 5 až 1 °C, s ojedinými přízemní mrazíky, nejvyšší denní teploty dosáhnou 7 až 11 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 6 m/s.

Podobně bude ve čtvrtek, kdy ráno mohou teploty spadnout pod nulu. K večeru začne oblačnosti i srážek postupně ubývat. V pátek po ránu ještě více přituhne a od severozápadu během dne má přijít zataženo s občasným deštěm a přeháňkami. Nejnižší noční teploty 2 až -2 °C, nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C.