Cyklisté se už nemusejí bát sankcí za vlastní zranění, motorkáři přestanou zakrývat „espézetky“, řidiči aut parkující na místech pro invalidy už nepřijdou o řidičák. To jsou ve stručnosti některé ze změn silničního zákona, které platí od 22. srpna.

Dosud zaplatila osoba, která sama sobě způsobila zranění, a zákon nemyslel jen na cyklisty ale na všechny řidiče, od 25 000 do 50 000 korun pokutu ve správním řízení. Řidiči měli navíc od jednoho do dvou let zákaz řízení. A počet bodů jim přibyl podle závažnosti porušených ustanovení.

„Za uplynulý rok jsme měli asi pět případů nehod se zraněním cyklisty. Byli nešťastní ze znění zákona, ale spodní hranici pokuty 25 000 korun museli akceptovat,“ informuje z odboru dopravy MěÚ ve Strakonicích Iva Krajčová. Změna zákona už tak vysoké sankce zrušila, řidič ponese odpovědnost pouze za nehodu.

Na zakryté, nečitelné nebo pozměněné poznávací značky zákon dosud nepamatoval. Pouze na užívání jiné než jaká byla vozidlu přidělena nebo na jízdu neregistrovaným vozem. „Nyní za tyto delikty hrozí nejen motorkářům ale i všem řidičům postih od pěti do deseti tisíc korun a zákaz řízení na půl roku až jeden rok,“ uvádí.

U vjetí nebo zastavení na parkovacím místě pro invalidy byla až dosud sankce pět až deset tisíc korun a od půl roku do roka zákaz řízení. „Ponovu zákaz řízení padá, pokuta ale zůstává,“ říká Iva Krajčová.

„To, co doteď platilo, museli vymyslet lidé, kteří nepřemýšlí,“ říká jeden z cyklistů Václav Palivec.

„Problém asi zůstane s některými motorkáři, kteří před policejní hlídkou raději přidají plyn,“ doplňuje za Službu dopravní policie PČR Petr Kukrál.
Podle dostupných informací to nejsou poslední změny silničního zákona. Na dalších pracuje ministerstvo dopravy.