Lukáš Šimek jezdí za prací do Prahy každý den. „Dálniční známku si kupuji na celý rok a vždy s předstihem, protože vím, že ji budu potřebovat a nechci řešit přesně to, co mnoho lidí v tuto chvíli, že známky prostě nejsou,“ říká.

Jinak by asi slyšel na většině benzínek tato slova: „Nemáme, čekáme až přijdou, v těchto dnech nejsou,“ celoroční dálniční známky nejsou v dostání hlavně na čerpacích stanicích na hlavních tazích.

Kromě Vodňan seženete celoroční známku například také ve Volyni na MK Oil.

Povinnost vylepit novou dálniční známku mají řidiči od 1. února 2020. Koupit si ji řidiči mohou ve formátu samolepicího kuponu. Od příštího roku by měly být dálniční známky již v elektronické podobě.

Ceny dálničních známek:

Roční dálniční známka

1500 Kč

Měsíční dálniční známka

440 Kč

Desetidenní dálniční známka

310 Kč

Platnost dálničních známek:

Roční dálniční známka 2020 platí od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2021, a to bez ohledu na to, kdy si ji řidič koupí.

U desetidenního a měsíčního kuponu je platnost daná vyznačením platnosti, pomocí proštípnutí patřičných kolonek. Lze si označit platnost dopředu, to když řidič například ví, že pojede na dálnici až za týden.

Kam nalepit dálniční známku

Dálniční známky ČR se skládají ze dvou dílů. První (větší) je klasická nálepka, která se lepí zevnitř na čelní sklo. A to do pravého dolního roku, tedy ke sloupku u spolujezdce. Druhá část je kontrolní. Obě části musejí mít shodné sériové číslo a musí na nich být napsaná státní poznávací značka daného vozidla. Bez vyznačené SPZ je kupon považován za neplatný, stejně tak bez vyznačení platnosti u měsíční a desetidenní známky.