Setkání gymnazistů z Vodňan a Zwieselu v Bavorské Železné Rudě
Bavorská Železná Ruda, Vodňany - Pracovníci evropského projektu „Historie jako prostor k setkávání‘“ z Univerzity Pasov a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích připravili na středu 20. září 2017 další ze svých setkání.
Tentokrát umožnili strávit den na místě spjatým s česko-německými dějinami žákům partnerských gymnázií z Vodňan a bavorského Zwieselu. Místem nabitého programu pro čtyřicet pět žáků se stala nejvýše položená nádražní budova v Německu, nádraží v Bavorské Železné Rudě, kterým od jeho postavení před 140 lety prochází státní hranice, dnes mezi Českou republikou a Německem.
Čeští a němečtí žáci se během dopoledne vzájemně poznávali při seznamovacích úkolech, mezi které patřilo například vytváření srovnávacích snímků nádraží podle historických fotografií či přiřazování správných fotografií k důležitým datům českých a německých dějin minulého století. Významnou součástí odpoledního programu byly rozhovory s pamětníky Železné opony: bývalým starostou Bavorské Železné Rudy panem Josefem Gabrielem a s paní Marií Antošovou, pamětnicí života na české straně hranice. Žáci již měli zkušenosti s vedením rozhovorů na toto téma s členy vlastní rodiny. Během dne se diskutovalo o strachu z represí komunistického režimu, o představách „konce světa“ kolem neprostupné hranice i o tragických příbězích při pokusech o její překračování.
Za tým organizátorů: Mgr. Michal Morawetz, Historický ústav Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích