„Byl to tuhý boj a já chci poděkovat voličům, kteří mi dali hlas. Měl jsem kvalitního protivníka a do poslední chvíle to bylo vyrovnané," řekl několik minut po sečtení výsledků Karel Kratochvíle.

V prvním kole pro vás výsledky takto příznivé nebyly. Čím si vysvětlujete nynější převahu?
Dělali jsme nemalou kampaň, která se na tom určitě také podílela. Stejně tak jako to, že voliči, jejichž kandidát v prvním kole neuspěl, se nyní přiklonili ke mně. Myslím, že většina Písečáků, kteří v prvním kole volili jiné strany, teď volili mě.

Volební účast nebyla ani patnáct procent. Čekal jste to?
Byl to republikový průměr. Druhá kola jsou taková, takže jsem to docela i čekal. U senátních voleb je to obvyklé.

Kromě senátních voleb vás voliči podpořili i před týdnem v komunálních volbách a poslali vás do píseckého zastupitelstva. Sledujete současné dění kolem komunální politiky a povolebního vyjednávání v Písku, nebo jste se soustředil především na senátní volby?
V Písku jsou komunální volby a povolební vyjednávání bezpochyby tématem číslo jedna, ale já jsem se do současné doby plně věnoval volbám do Senátu. Mám jen informace od svých kolegů, kteří mi sdělují, jak jednání pokračují. Upřímně jsem z toho rozčarovaný. Myslím si, že jsme byli jasným vítězem komunálních voleb a co s námi opozice udělala, není úplně košer. Každopádně senátní volby byly teď mou prioritou.

Budete tedy senátorem i zastupitelem Písku?
Musím přehodnotit všechny priority a uvidím, zda to budu všechno stíhat. Nerad bych dělal věci napůl. Kdybych cítil, že bych měl dělat zastupitelskou práci nepoctivě, asi bych to musel řešit. Zatím je to příliš krátká doba, potřebuji čas na zvážení.

Vždycky jste tvrdil, že nechcete opustit svou práci ve vedení píseckého hřebčince. Je reálné všechno zvládnout?
Mé priority jsou Senát a hřebčinec. To ostatní pokud budu stíhat. Hřebčinec rozhodně nechci opustit, naopak chci, aby dál vzkvétal a byl to podnik, do kterého každý rád zavítá.

V on-line rozhovoru Deníku se vás lidé často ptali na dostavbu komunikace R4. Odpovídal jste, že bude vaší prioritou. Jak moc myslíte, že můžete v této věci pomoct?
Je to oříšek, a to hlavně z důvodu, že jsem na čtyři roky vypadl z poslaneckých a senátních pozic, nevím jak je to v současné době rozjednané, jak s tím vláda počítá, nebo ne. Každopádně jsem slíbil, že se budu snažit v tom něco udělat, a to budu. Je to mojí prioritou a pokud budu moct, určitě v tom něco udělám.

Mnozí považují Senát za zbytečný. Co byste řekl na jeho obhajobu?
Že Senát není zbytečný, jasně ukázal loňský rok, kdy byla parlamentní krize a rozpadla se sněmovna. Někdo musel tuto zemi vést a zde nastoupil právě Senát.

Před volbami jste řekl, že by vás lidé měli volit proto, že se budete řídit zdravým selským rozumem. Myslíte, že je to důvod, proč vás volili?
Určitě to byla jedna z věcí, protože řada voličů za mnou chodila a říkala, že zdravý selský rozum někdy chybí. Bohužel také vím, že je někdy těžké zdravý selský rozum prosadit.

Říkáte jedna z věcí. Co bylo těmi dalšími, co vás poslaly do Senátu?
Byl jsem určitě voliči dobře vnímán jako ředitel píseckého hřebčince. Ten zaznamenal v poslední době dobré výsledky.

Otázka na závěr. Budete slavit?
Samozřejmě.