Jeho „dětské“ jméno Tomík dostalo díky němu miminko, nalezené ve středu v opavském babyboxu. Tomáš Fiala byl potěšen: „Rozhodně mě zahřálo na duši, že chlapečka pojmenoval po mně,“ řekl.

ERE ANGELI, dětský pěvecký sbor Základní umělecké školy Strakonice vyhrál 9. 4. pod vedením Marcely Mikové cenu stříbrné pásmo na 12. ročníku celostátní soutěže Zahrada písní v Praze. Dětské jihočeské zpěváky při skladbách U sušeda dobra voda, Što mi e milo, A white rainbow a Que bueno doprovodila na klavír Jitka Nestřebová.

Proč Ludvík Hess použil právě jméno strakonického ředitele? „Jsme dobří přátelé,“ usmíval se Ludvík Hess. „Tomík ze Strakonic je nejvlídnější ředitel nemocnice, kterého znám.“

Pojí se s tím historka, která souvisí s minulostí. „Před několika dny jsme zjistili, že jsme provázáni už spoustu let. Jeho dědeček se před padesáti lety scházel s mojí tetou. Ke svým schůzkám brali děti, malého Tomíka a praneteř Janu. Děti sloužily jako zástěrka,“ vysvětlil Ludvík Hess.

Tomáš Fiala zmínil ještě jednu zajímavost s pojmenováním jiného nalezence v babyboxu. „Naše strakonické miminko, které se našlo v babyboxu v roce 2010, dostalo od pana Hesse jméno Tomáš Švanda. Vím, že má smysl pro humor,“ řekl.

V pořadí 152. dítě bylo ve schránce pro novorozence objeveno v Opavě.

Autor: Alena Šrámková