Těžká doprava, která Sedlicí projíždí, přináší do města nejen hluk a prach, ale není tu ani bezpečno. V blízkosti silnice se nachází škola, domov pro seniory i městský úřad. Podle starosty Vladimíra Klímy  by obchvat Sedlici hodně pomohl. Ale i přesto, že už má Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pravomocné stavební povolení, jsou místní s velkým očekáváním hodně opatrní. O přeložce se totiž mluví už desítky let.

„To, že je schválené stavební povolení, neznamená, že budou peníze a může se začít stavět," říká  Vladimír Klíma. Že by se ze Sedlice stalo zapomenuté město, toho se nebojí. „Většina řidičů pouze projíždí. Zastaví jich minimum. Pokud k nám bude chtít někdo cíleně, kvůli nějaké akci, památce a podobně, ten si cestu vždycky najde,“ dodává.

Podle neoficiálních odečtů, které si město dělalo, projede Sedlicí přibližně 12 tisíc aut denně a asi třetina z nich jsou kamiony a nákladní auta. Silnice je součástí hlavního tahu z Plzeňského do Jihočeského kraje. „Osobní auta pro nás nejsou zas takový problém, problém je ta těžká doprava. Někdy se tu nedá ani přejít silnice,“ dodává Vladimír Klíma.

Zdroj: Youtube

Zajímá vás v jakém stádiu jsou plány na obchvat Sedlice? Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už má pravomocné stavební povolení a je vykoupeno zhruba 85 procent pozemků. „V roce 2024 se bude pracovat na projektu pro zadání stavby, podle kterého se dělá výběrové řízení na to, kdo bude stavět. Takže bychom měli být připraveni, aby se stavba dala realizovat. Teď je důležité pokusit se dojednat, aby ministerstvo vyčlenilo pro ŘSD peníze na tuto akci,“ uvedl k přeložce jihočeský hejtman Martin Kuba.

Podle Adama Kolouška z Ředitelství silnic a dálnic nabylo stavební povolení právní moci v prosinci loňského roku. „Současně v rámci příprav probíhají práce na majetkoprávním vypořádání pozemků potřebných na realizaci stavby. V současné chvíli předpokládáme, že by k zahájení prací na přeložce silnice I/20 by mohlo dojít v první polovině roku 2026,“ zmínil Adam Koloušek.

Stavba přibližně 6,6 km dlouhé přeložky silnice I/20 Hněvkov – Sedlice by měla odvézt tranzitní dopravu mimo průtahy obcí, zlepší parametry komunikace a sníží tak hlukové a emisní zatížení obcí na trase.

Vizualizace přeložky silnice I/20 Hněvkov – Sedlice.Vizualizace přeložky silnice I/20 Hněvkov – Sedlice.Zdroj: Vizualizace ŘSD