To byl jeden ze scénářů, ke kterému vyjeli v pondělí 10. února společně dobrovolní hasiči z výjezdové jednotky města (JSDHO) Strakonice a jejich kolegové z HZS ÚO Strakonice. Na místě byl i Jan Vondrys. „Bylo to páté nadzemní patro. Zásah byl prováděn za použití záchranných opasků a dalšího jištění, aby nedošlo k pádu zasahujících hasičů. Při výstupu na střechu budovy bylo potřeba jistit žebřík ze dvou stran aby nedošlo k jeho pádu. Dva hasiči držely žebřík a ještě měli co dělat, aby ho udrželi,“ popisuje sílu větru hasič. Všichni prý se báli, aby se do plechu neopřel vítr a hasiče nestrhl dolů. „Nakonec jsme plech složili na menší plochu, ale dostat ho dolu nebylo i tak jednoduché,“ říká k zásahu, který trval přibližně hodinu a půl.

Pondělní řádění orkánu Sabine zvedlo hasiče JSDHO Strakonice k zásahu (upřesnil p Císařovský). Podle velitele jednotky města Václava Císařovského šlo převážně o popadané stromy. „Na některá místa, kde byly velké poryvy větru jsme se vraceli i opakovaně,“ dodává Václav Císařovský.

Na volné silnici se jim prý pracuje ještě poměrně dobře, horší to je, když musejí popadané stromy likvidovat na cestě, která vede lesem. „To řežete stromy a kolem padají další. Najdou se v takovou chvíli i bezohlední řidiči, kteří chtějí silnicí projet ještě dřív, než strom uklidíme a pak se diví, že na ně třeba spadne,“ popisuje situace u zásahů Václav Císařovský. Podle hasičů je nejlepší pokud řidiči v takových chvílích vůbec nevyjíždějí, když to není nezbytné anebo by si měli vybrat cestu, která nevede lesem. Když už jsou na místě, je důležité dbát pokynů hasičů, kteří většinou na místě řídí i dopravu.

Na další zásah vyjížděli do Dražejova, kde zavolal muž, že sousedovi úlétává střecha na garáži. Hasiči na místo přijeli, ale majitele na místě zásahu nenašli. "Provedli jsme zajištění místa aby nevznikli další škody na majetku a zdraví osob. Vše jsme uklidili a věci zajistili, místo zásahu nebylo komu předat, majitel se nedostavil,“ popisují.

První výjezd spojený s řáděním orkánu Sabine měli hasiči jednotky města Strakonice v 6.29 hodin. Na základnu se vraceli kolem 19 hodiny a pak je čekala ještě péče o techniku.

„Byl to náročný den, ještě teď mě táhnou svaly na nohou,“ dodává Jan Vondrys. Za pravdu mu dává i Václav Císařovský a vybavují si o tom, že se nestihli ani pořádně naobědvat. „Jídlo jsme měli zajištěné od města, to ano a skvělé, svačiny nám vozí i do terénu. Ale tentokrát jsme si dali jen polévku a houkli nám další výjezd, vzali jsme řízek do ruky a museli jsme běžet,“ popisují hasiči, jak to u nich chodí. Jejich velké poděkování patří všem, kteří se na odklízení následků vichřice Sabine podíleli, a také rodinám zasahujících hasičů, které doufaly že se jejich blízcí zase v pořádku vrátí domů.