„Toto sdružení se chce podílet nejen na záchraně kulturního a přírodního dědictví, na pořádání kulturních akcí, ale především na celkovém rozvoji města jako urbanistického celku, tak aby mohlo dýchat a život v něm byl pro všechny občany plnohodnotný a nabízel široké spektrum možností," shodli se.

Od počátku je o nich slyšet. Poprvé o sobě dali vědět v březnu 2009 při schvalování přeložky kolem města. Pod hlavičkou občanského sdružení s názvem Volyně v dolyně vystoupili proti variantě, která má vést pod kaplí Anděla Strážce. „Chceme hájit kulturní dědictví města. Pro záchranu Andělíčka jsme sehnali devět set padesát pět podpisů," uvedl tehdy za sdružení Jan Kovář.

Navzdory všem snahám byla ale přeložka odsouhlasena a zanesena do územního plánu Jihočeského kraje. Za sdružení to potvrdila Jana Křišťanová. „Už s tím těžko něco uděláme," dodala.

Za pět let jejich fungování se podle jejích slov ale hodně událo. „Kromě spousty kulturních akcí a workshopů, které jsme uspořádali, jsme současně v kontrolním výboru, máme i dva zastupitele," podotkla.

V současné době se prioritně snaží o zlepšení výběrových řízení. „naší snahou je zapojit do výběrových řízení také reference, nejen cenu," doplnila.

V současnosti má občanské sdružení Volyně v dolyně patnáct členů.