Osmdesáté výročí od svého založení si letos připomene Sbor dobrovolných hasičů ve Chvalšovicích. „Hasičskou soutěž k této příležitosti tentokrát dělat nebudeme. Na 21. června je ale naplánované setkání rodáků, tak to oslavíme zároveň s tím," uvedl starosta sboru Jiří Volf. Právě tato akce je jedna z těch, které místní dobrovolní hasiči zajišťují. V tak malé obci jsou vlastně za vším, co se tam koná.

„Hospodu nemáme, tak nemůžeme udělat ani bál tak, jak jsme to dělali léta předtím," poznamenal. Chvalšovičtí se ale snaží držet tradice. Ať už je to stavění a hlídání májky nebo třeba masopust.

Sbor se může pochlubit jednou zajímavostí. Vlastníma rukama zrenovovali historickou stříkačku. „Ta je teď v hasičském muzeu na Staších," doplnil. Jinak ale ukázky s ní už byly vidět na nejrůznějších akcích.

Vloni se jim podařilo opravit s pomocí dotací požární nádrž, před několika lety zrekonstruovali hasičskou zbrojnici.

„Za největší úspěch ale považuji to, že máme šest nových mladých členů. To je naděje do budoucna. Navíc nají zájem o soutěžení. Letos by se chtěli přihlásit i do Šumavské ligy," konstatoval Jiří Volf.

Problém jsou ale, jako asi všude, peníze. „Na Šumavskou ligu bychom potřebovali novou techniku, ale takový stroj, to je otázka v řádech desítek tisíc korun," poznamenal.

Sbor dobrovolných hasičů Chvalšovice má v současné době třicet členů. Nejstarší je osmaosmdesátiletý Václav Bečvář.
Chvalšovice spadají pod obec Dřešín. Pod její hlavičkou fungují kromě toho ještě další dva sbory – nejen ten dřešínský, ale i Dřešínek – Hořejšice.