Na křižovatce u Lidlu ve Strakonicích loni 16. září odpoledne srazila sanitka chodkyni. Nehoukala ani neblikala. Řidič Martin K. ženu na přechodu při vyjíždění z kruhového objezdu směrem na Volyňskou přehlédl a střetu už nestačil zabránit. Poškozená Iva V. skončila s těžkým zraněním na noze. Martin K. se nyní u Okresního soudu ve Strakonicích zpovídal z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Martin K. při hlavním líčení ve čtvrtek 12. listopadu celé situace litoval. „Mě to hrozně mrzí," řekl. Zároveň se ale vinen necítil. Podle něj za to mohla vzrostlá vegetace u křižovatky, přes kterou neviděl. V době nehody byl zaměstnaný v nemocnici a má čistý trestní rejstřík.

Poškozená Iva V. připustila, že sanitku v křižovatce zahlédla, ale zdála se jí daleko. „Pak jsem popoletěla a spadla na nohu. Čtyři měsíce jsem se na ni nesměla ani postavit, pak následovala rehabilitace," popsala. Dodala, že Martin K. ji do nemocnice přišel navštívit asi po třech dnech.

Jak uvedl státní zástupce Michal Koman, je nepochybné, že došlo k náhodě, kde se střetlo víc okolností než jen nepozornost řidiče. „Musel si ale být vědom, jaká je v tom místě situace. Věděl, že má dbát zvýšené opatrnosti," konstatoval. Pro podmínečné zastavení stíhání podle něj chybělo doznání.

Obhájce Josef Šťastný ve své závěrečné řeči připomněl i povinnosti chodce. „Ten podle zákona nesmí vstoupit do vozovky bezprostředně před projíždějícím vozidlem," citoval. Navrhl tedy pro svého klienta zproštění obžaloby v plném rozsahu.

Rozsudek soudce Romana Šustra zněl na dvanáct měsíců odnětí svobody s podmínečným odkladem na osmnáct měsíců. Na stejnou dobu má i zákaz řízení.

Kruhový objezd u Lidlu už má krátký sestřih

Městská zeleň se dostala i do soudního sporu. Při projednávání loňské dopravní nehody sanitky na kruhové křižovatce u Lidlu se řidič hájil tím, že přes vzrostlou vegetaci chodkyni, kterou srazil, neviděl.

Hovořil o tom rovněž soudce Roman Šustr. „Tam skutečně tak vysoká zeleň neměla co dělat," uvedl při čtvrtečním hlavním líčení. O vyjádření jsme proto požádali strakonickou radnici.

Mluvčí městského úřadu Markéta Bučoková potvrdila, že zhruba tři týdny před zmiňovanou dopravní nehodou byl odbor životního prostředí radnice upozorněn a vyzván k úpravě vzrostlé zeleně na kruhové křižovatce u Lidlu. „Technické služby tedy zajistily odborný sestřih zeleně v místech, kde bylo zhoršené rozhledové pole tak, jak doporučila Policie ČR, a to již tři týdny před nehodou. V tu chvíli tedy výška zeleně byla vyhovující," doplnila. Po dopravní nehodě byl celý středový ostrůvek zmiňované kruhové křižovatky ošetřen radikálním řezem. „Nyní se rostliny udržují na minimální možné výšce a průběžně se zajišťuje jejich sestřih," zdůraznila.

Markéta Bučoková zároveň vysvětlila, jak to s přebujelou vegetcí bylo od samého začátku. Vše vzniklo tak, že byla objednána semena od dodavatelské firmy, která ale omylem do směsi namíchala i rostliny, které dosáhly výšky téměř jeden metr. Jinak byly požadovány pouze rostliny s maximální výškou vzrůstu do sedmdesáti centimetrů. Takto podle jejích slov byla postižena i jiná města, nejen Strakonice.