Majitelé mnoha dalších rybníků teď netrpělivě čekají, jak dopadnou rozbory, které nechala vypracovat Státní veterinární správa. Důvodem obav je likvidace několika desítek tun z rybníku Dřemliny u Vodňan. Ryby v něm se nakazily koiherpesvirozou. Tato nemoc způsobuje nekrózu žeber a překrvení orgánů. I když se nepřenáší na lidi, nakažená ryba již k užitku není.

Krajské školní hospodářství České Budějovice (KŠH) provozuje na jihu Čech kolem 230 rybníků. Některé i na Strakonicku. „Tato viróza je záležitostí starou několik týdnů. Už jen proto, že je nebezpečná při teplotách nad 15 stupňů Celsia," řekl ředitel protivínské pobočky KŠH Petr Stehlík. Také oni ale byli podrobeni odběru vzorků. „Naštěstí dopadly dobře," dodal Petr Stehlík s tím, že co se týká Dřemlin, jde spíše o lokální záležitost.

Dalším velkým dodavatelem ryb je společnost Blatenská ryba. „Směrem k Vodňanům žádné rybníky nemáme. Končí na ose Strakonice – Protivín – Albrechtice nad Vltavou," uvedl obchodní ředitel společnosti Václav Milota.

Oba se shodli na jedné věci – zmíněná viróza není v rámci Evropy nic výjimečného a v konečném důsledku nemusí znamenat riziko ani pro blízké rybníky. „Nicméně veterinární zásah a opatření jsou nutné," říkají oba.

Místní rybniční soustava u Vodňan má 25 rybníků. Veterináři museli odebrat vzorky ze všech. Jejich majitelé teď netrpělivě čekají na výsledky. Podle rybářů ale letošní produkce předvánočních ryb ohrožena není.

Stejný vir kaprů se v Česku nevyskytl poprvé. Před šesti lety s ním bojovali i rybáři na Ostravsku. Předpisy na sanaci rybníků jsou velmi přísné. Odbahnění jednoho hektaru přijde až na dva miliony korun. Pokud by takový postup veterináři nařídili, menší producenti ryb by jen stěží přežili. Jasněji by mělo být koncem měsíce.

Jižní Čechy v souvislosti s nákazou navštíví i evropští komisaři.