Teprve o víkendu roztál led na některých rybnících Rybářství Lnáře. „Zatím jsme na vážkách. Teprve včera šli naši zaměstnanci zjišťovat škody po zimě. Doufáme, že ztráty nebudou nijak mimořádné,“ uvedl výrobní ředitel firmy Petr Vávra. „Zima byla dlouhá, agregáty šly na rybnících o dva měsíce déle než loni. Náklady na energii budou vyšší asi o třetinu,“ doplnil. Úhyn by ale podle ředitele rybářství neměl být větší než v minulých letech. „Pokud zaznamenáme ztráty, budeme je přičítat kormoránům, kterých tu bylo v prosinci na 700 tisíc. Ti lovili ryby až do zámrazu,“ doplnil ředitel Rybářství Lnáře.

S tím, že dlouhá zima byla pro rybáře náročná, souhlasí také Stanislav Valenta, jednatel firmy Městského hospodářství Vodňany, jejímž samostatným střediskem je Městské rybářství. „Led jsme v zimě prořezávali dvakrát až třikrát týdně. Neustále šly rozmrazovače,“ řekl Stanislav Valenta. Vodňanské rybářství mělo přes zimu ryby v osmi rybnících. „Dá se říci, že úhyn nebyl žádný, a to jen díky tomu, že jsme se o rybníky starali. Během zimy se obnovovaly prohlubně v ledu speciální motorovou pilou. Teď se rybníky sloví, přebytky se rozprodají. Počítáme, že to bude tak 800 metráků dvouletých násad kapra,“ pokračuje Valenta. První výlov začal včera. „Nejmenší rybníky mají kolem 50 metráků, největší i 500 metráků ryb,“ odhadl Valenta.

Velké ztráty nezaznamenali ani rybáři z Místní organizace Českého rybářského svazu. Předseda svazu Milan Jungvirt potvrdil, že žádné mimořádné škody nevznikly. „Přirozený úhyn se pohyboval tak jako každý rok. Se zimou jsme se vypořádali dobře, udržovali jsme asi 12 rybníků. Led chodili prořezávat brigádníci pravidelně, ale jsme rádi, že je zima za námi,“ sdělil Jungvirt.

Rybáři se nyní věnují jarní údržbě břehů a chystají se na první výlovy.