V rybnících schází voda. Pokud potrvá nedostatek srážek, budou muset rybáři odlovit část ryb.

Své rybníky má na Strakonicku i Školní rybářství Protivín. „Zhruba v deseti procentech z nich jsou problémy s vodou. Pokud rybníky nenatečou, hrozí úhyn obsádek,“ uvedl ředitel Václav Šrámek. V některých rybnících není kvůli vodě násada. „Tu tam zatím nedáváme, máme ji připravenou v jiných rybnících,“ řekl. Podle něho může nedostatek vody způsobit nižší kusové přírůstky a v některých lokalitách dokonce i ovlivnit zdravotní stav ryb.

Na Blatensku je situace obdobná. „Dvacet až třicet procent rybníků má méně vody. Nedá se nic dělat, než čekat na srážky. To, co do teďka napršelo, nepomohlo. Nezbude nám, než ryby odlovovat a přemísťovat tam, kde je vody víc. Nebo je odprodávat,“ řekl za Rybářství Lnáře Petr Vávra.

Letošek není pro rybáře zrovna příznivý. Na stavech ryb se „podepsali“ rovněž predátoři. „Už ke konci zimy se o úbytek postarali kormoráni, protože jim nezamrzlé vodní hladiny skýtaly doslova prostřený stůl s rybami,“ dodal ředitel Šrámek.

Co na stav vody říkají hydrologové? „Není ani v řekách. Po deštích sice dochází k mírnému zvednutí hladin řek, ale voda opět pozvolna opadává. Zaznamenáváme jen třicet procent průměrného průtoku, který by na květen měly mít. Ale nejsou to ještě minima,“ řekla za ČHMÚ v Českých Budějovicích Kateřina Štěrbová.