Rybám schází voda a kyslík. Vedra způsobují velký odpar. Ten má za následek úbytek hladiny rybníků o centimetr za den.

Rybáři hodnotí současný stav jako kritický. „Na rybníky umísťujeme provzdušňovače nebo používáme přípravky na zvyšování kyslíku ve vodě. Pro jeho nedostatek ale nemůžeme krmit v takové míře. Krmení buď vynecháváme nebo ho dáváme v menších dávkách. To proto, že sytá ryba má daleko větší spotřebu kyslíku,“ vylíčil za Školní rybářství Protivín Josef Průcha.

V kaprových rybnících, ze kterých budou rybáři lovit na podzim tržní rybu, to podle jeho slov ještě jde. „Horší je to u násadových. Na Strakonicku jsme museli v nedávných dnech odlovit a přesunout jinam třicetidekovou násadu kaprů z rybníku Kobylí Drač,“ poznamenal.

Kapří násadu už stěhovali i čejetičtí rybáři. „Převáželi jsme ji ze Sedlíkovického rybníku do obecního. Bylo v něm tak málo vody, že se při jeho vypouštění ucpávala výpusť bahnem a svojí technikou ji museli uvolňovat dobrovolní hasiči,“ zdůraznilstarosta Pavel Zach.

Podle jeho slov početně tolik ryb neubylo. „I když jsme se toho obávali. Kvůli nízkému stavu vody byly totiž v rybníce častými hosty volavky,“ poznamenal.

Na Blatensku je situace obdobná. „Voda chybí zhruba ve dvaceti až třiceti procentech rybníků. A to hlavně tam, kde se dává mladší ryba a u nebesáků,“ uvedl za Rybářství Lnáře Petr Vávra.

Rybníky zatím neslovují, ale nejméně u pěti už násadu postupně ubírali. S tím, že se situace změní, už nepočítají. „Voda, kterou přinesou bouřky, jen doplní v rybnících to, co se odpaří,“ konstatoval.