Radnice by ráda opravila letitou dámu – sportovní halu STARZ. Kvůli stavbě nové školy na Povážské za 347 milionů korun ale v městské pokladně peníze na zateplení a výměnu oken za víc než dvanáct milionů korun nezbývají. Tak musí spoléhat na dotace.

Sportovní hala STARZ v areálu na Sídlišti vznikla v roce 1973.

Příspěvek má přijít z Operačního programu životní prostředí. Jak uvedl starosta Pavel Vondrys (Slušnost a jistoty pro Strakonice), stále není jasné, jak velká finanční injekce to bude. „Některé prostory haly pronajímáme a je otázka, jaký dopad na výši dotace to bude mít," vysvětlil.

To všechno by radnice ale nejspíš nemusela řešit, kdyby se nepustila do stavby Povážské, na níž si vzala úvěr 200 milionů korun. Zateplení a výměna oken by nestálo ani tolik, kolik dělá roční splátka. Stavba školy bez koruny dotace a v takovém rozsahu je podle opozičního zastupitele Radka Chvosty (ODS) důvodem potíží, ve kterých se v současnosti město zmítá. „Neměli bychom problém s dofinancováním všech aktivit, do kterých se město nyní pouští," zdůraznil.

Dotace je sice přiklepnutá, ale radnice bude muset mít na podíl k ní. A rozpočet je napjatý. Může ji tak čekat osud plaveckého stadionu či domu kultury, jejichž rekonstrukce a dostavba v obou případech za víc než sto milionů zůstává několik let jen snem.

Při stavbě haly pomáhali i sami basketbalisté

U vzniku sportovní haly na Sídlišti byli před čtyřiceti lety i strakoničtí basketbalisté. „Kopali jsme při výstavbě základy pro pilíře a upravovali povrch země. Basketbalistky zase po dokončení myly okna," zavzpomínal dlouholetý basketbalový trenér Miroslav Vondřička. Také umístění košů se měnilo na zásah basketbalistů, podobně to bylo s úpravou zapisovatelského stolku.

Než sportovní hala vznikla, trénovali v tělocvičnách na Základních školách Poděbradova a Dukelská. „To se ale vůbec nedá srovnat. Rozměry byly úplně na jiné úrovni a mohli tam diváci. Třeba na ZŠ Poděbradova trénujeme dodnes, je to tam ale úzké, kolem postranní čáry moc místa není," dodal.

Na halu především v její dnešní podobě se dívá další pamětník, bývalý sportovní redaktor Strakonického deníku František Třeštík. „Samozřejmě potřebuje celkovou rekonstrukci. Ale na druhou stranu na to, že jí bude letos čtyřicet let, vypadá pořád pěkně," poznamenal. Připomněl jednu z úprav, kterými hala v minulost prošla. „V mnohem lepším stavu než dřív je rozhodně například hlediště. Byly tam jen nepohodlné lavice, teď jsou tam plastové sedačky. Také osvětlení je mnohem kvalitnější," doplnil.

V minulosti byla takových dílčích úprav celá řada – od opravy střechy na začátku 90. let přes rekonstrukci palubovky třeba až po modernizaci všech sociálních zařízení. O tom informovala už před časem vedoucí sportovních hal Jitka Krýzová. „Pokud by došlo na zateplení a výměnu oken, snad by scházely už jen úpravy bezprostředního okolí. S tím se zatím dohromady nic nedělalo," uvedla tehdy.
Kromě basketbalistů využívají v hojné míře halu i sousední školy. Ve všední den se 
v sedm ráno otevře a až do 22 hodin je tam živo. Podobné je to i o víkendech.

Miroslav Vondřička: Prosazoval jsem postavení haly dlouho před jejím vznikem. Na první pohled se od doby svého vzniku zásadně nezměnila. Snad jen to, že tehdy zhruba v místech, kde je dnes šatna žen, byla noclehárna. Tam kolikrát spali například ti, kdo přijeli do Strakonic na zápas.

František Třeštík: Já jsem halu přivítal i nepřivítal. Jako sportovec určitě ano, konečně měly Strakonice nějaké odpovídající zařízení pro sálové sporty. Celý můj sportovní život je ale spojený s házenou a už od začátku jsme věděli, že pro tento druh sportu nám tam budou scházet čtyřikrát dva metry.

Dál budeme rádi za dobové fotografie ze zápasů či výstavby haly, rádi je zveřejníme. Telefon 602 667 601, Jana Štroblová.