„Bude zakončením turistické cyklostezky, která povede z Vodňan přes Pražák až k Vodňanským Svobodným Horám," řekla tehdejší místostarostka Vodňan Alena Cepáková. Současné vedení radnice ale o zbudování rozhledny neuvažuje. Strakonickému deníku to včera potvrdil místostarosta Vodňan Pavel Janšta. „Je pravda, že dokumentace k rozhledně existuje, ale taková investice pro nás není v tuto chvíli prioritní. Z turistických cílů se věnujeme lesoparku v Zátiší," podotkl.
V úvahu tehdy přicházely dvě varianty rozhledny – kovová a dřevěná. Projektant Jiří Ondřich je autorem té dřevěné. „Skutečně jsem vycházel z boubínské rozhledny. Ale na kopci Svobodná hora jsou oproti Boubínu daleko lepší povětrnostní a klimatické podmínky, což je výhodnější pro stabilitu," uvedl.
Konstrukčně je podle autora projektu založená na čtyřech patkách spojených ocelovými vztyčníky. Se schodištěm uprostřed a s ochozem ve výši pětadvaceti metrů. Místo na kopci vysokém 640 metrů nad mořem považuje Jindřich Petrášek z nedalekého Pražáku za velmi výhodné. „Pro rozhlednu to bude dobré. Při vyjasnění z ní bude vidět do Rakouska i do Německa," zmínil se.
Projekt počítal se zhruba sedmimilionovými náklady na asfaltovou cyklostezku i na rozhlednu. Celkové financování se kvůli evropským dotacím mělo rozdělit na tři etapy. „V první se má začít s obnovou cyklostezky v místech kde se říká Po trubách – na trase z Vodňan na Pražák. V druhé etapě z Vodňan až k rozhledně a k napojení celé trasy na cyklostezku vedoucí na Šumavu," uvedla tehdejší manažerka projektů vodňanské radnice Gabriela Fošumová.
Rozhledna se měla začít stavět v roce 2010.