Už přes dva měsíce jsou k vidění v ulicích Strakonic v černých uniformách s nápisem asistent prevence kriminality. Romská dvojice Taťána Kotlárová 
a Jan Sivák. „Máme pět tras, po kterých se pohybujeme. Kontrolujeme pořádek, upozorňujeme na závady a na porušování vyhlášek. Když něco objevíme, voláme na dispečink městské policie," říká Jan Sivák, nedávno zaměstnanec technických služeb.

Velitel strážníků Milan Michálek vidí jejich přínos především v komunikaci mezi oběma komunitami. „Romové k nim mají větší důvěru, ale i větší respekt. Oba totiž znají zákulisí vztahů mezi Romy víc než naši strážníci," dodal.

Asistenti prevence kriminality nemají žádné pravomoci ani zbraně. „Neřeší parkování a podobné věci. Mají upozorňovat na závady, porušování vyhlášek a nařízení nebo vypomáhat při řešení sporů. Už po dvou měsících je jejich přítomnost v ulicích znát. Osobně si myslím, že je to zatím nejlepší varianta na snížení kriminality," dodal Milan Michálek.

V květnovém výběrovém řízení bylo sedm uchazečů. Zaměstnavatelem asistentů prevence kriminality je město. Peníze na jejich mzdy jdou z ministerstva vnitra, podíl města je 12 procent.

Strakonice se nechaly inspirovat Vimperkem, kde 
k této variantě přistoupili loni v květnu.

Učitelka nesouhlasí s tvrzením, že nyní je v Rennerových sadech klidněji

U zrodu myšlenky na zřízení míst asistentů prevence kriminality (APK) stála místostarostka Ivana Říhová. Už jen proto, že byla velmi často oslovována obyvateli ulice Čelakovského, ve které žije, v souvislosti se sportovním hřištěm, kde docházelo k ostrým sporům mezi romskou mládeží a lidmi žijícími v jeho blízkosti. A nebo ve spojení s bezpečností a klidem v Rennerových sadech zejména v nočních hodinách. „Osobně si myslím, že konečně je na světě smysluplný projekt, který mohou města i obce dobře využít. V září chceme začít jednat na ministerstvu vnitra o možnosti prodloužení o jeden rok. Nynější projekt běží pouze do konce roku," říká Ivana Říhová.

Co na říkají samotní asistenti prevence kriminality Jan Sivák a Taťána Kotlárová? „Chceme být užiteční. Je i v našem zájmu, aby byl ve města klid. Víme, že určité spory tady jsou, ale věřte, že ve srovnání s jinými městy je tady ve Strakonicích opravdu klid."

Jedna z pěti tras, kudy se asistenti prevence kriminality Jan Sivák a Taťána Kotlárová vydávají, jsou právě Rennerovy sady. Je zde opravdu klidněji? Jedna obyvatelek ulice Čelakovského tvrdí, že ne. „O asistentech vím, potkávám je. Ale jen ve dne a přes týden. Problémy jsou ale v noci, kdy si Romové dělají třeba mejdany v altánku. Ale to je záležitost policie a strážníků," říká učitelka jedné ze strakonických základních škol, pod podmínkou, že neuveřejníme její jméno, které redakce zná.

Zajímalo nás, zda se zklidnily i emoce kolem sportovního hřiště v ulici Čelakovského. Ivana Říhová tvrdí, že právě díky asistentům ano. Oslovená učitelka nepopírá, že už tady takový hluk není. „Městská policie zavírá hřiště dřív, což je znát. Ale přes den tady hluk a křik bývá. Kdo si chce odpoledne zdřímnout, mívá smůlu. Ty rány míčem do plotu jsou hrozné," dodává.

Spory kolem sportovního hřiště se táhnou roky. Místní upozorňují nejen na hluk, ale i znečišťování a drogy. Objevily se i názory na jeho uzavření. To je ale podle architekta města Davida Andrlíka tou nejzazší možností.

Otázka pro…
Místostarostku Ivanu Říhovou: Jak byste zhodnotila dosavadní práci asistentů prevence kriminality?

S asistenty kriminální prevence Taťánou Kotlárovou a Janem Sivákem jsme zatím velmi spokojeni. Mají určených pět tras a každý den minimálně jednu z nich procházejí. Dohlížejí například na pořádek kolem dětských hřišť a na veřejných prostranstvích, na dodržování městských vyhlášek a podobně. Od začátku školního roku se budou opět pohybovat okolo škol. I díky nim se zklidnila situace kolem hřiště v ulici Čelakovského. Oba mohou vykonávat i asistenci pro sociální odbor a Policii ČR. Velmi dobré zkušenosti máme s nimi i při řešení různých rodinných sporů a hádek v romské komunitě. Nemají sice oprávnění řešit, to náleží pouze městské policii, ale jejich spolupráce dokázala již mnohým věcem předejít či situaci uklidnit.

Otázka dne: Víte o asistentech prevence kriminality?

Lenka Kůtová, Strakonice: Všimla jsem si jich. Doufám, že budou městu prospěšní. Mají pomoci ke snížení kriminality.

Kristýna Mišiaková, Strakonice: Myslím, že jsem je už zahlédla a přemýšlela jsem o tom, a myslím si, že by městu pomoci mohli.

Iva Schánělcová, Strakonice: Ano, viděla jsem je asi jednou. Snad tenhle krok radnice městu a snížení kriminality pomůže.

Jana Ašauerová, Strakonice: Nikde jsem je nezahlédla, ale slyšela jsem o nich. Třeba se díky tomu kriminalita zmenší.

Můj názorAsistentům prevence kriminality, ale i lidem ve Strakonicích, bych přál, aby byli přínosem. Mám ale obavy, že to nebude tak jednoduché. Pravé potíže se totiž nedějí – kromě domluvy kraválistům na hřišti nebo upozornění cyklistů v sadech – ve dne, ale v noci. Smůla je, že oba asistenti pracují jen od pondělí do pátku a k tomu na tzv. ranní směně. Těžko pak mohou někomu v 11 hodin večer domlouvat, pokud tedy nejsou přivoláni. Navíc spory mezi oběma komunitami v celé zemi trvají roky, jsou cíleně vyvolávány a vysocí politici raději strkali a strkají hlavy do písku. A teď chtějí, aby jim někdo tleskal. Jak typické! Je mi líto, já tleskat nemohu. Vítám každý nápad, který může pomoci, ale musí přijít v pravou chvíli. Ať si to každý přebere po svém. Jedno je ale jisté – spravedlnost se z této země vytratila a vrátí se jen tehdy, až ji sami přivoláme. 

Výzva

- Jaký je váš názor na zřízení asistentů prevence kriminality?
- Myslíte si, že mohou pomoci k většímu klidu ve městě a při řešení sporů mezi oběma komunitami?
- Bude mít tento projekt delší trvání?

Pište nám na reporter.strakonicky@denik.cz, vyjádřete se v diskusi u článku na webových stránkách deníku www.strakonicky.denik.cz nebo nás přímo navštivte v redakci Strakonického deníku v Lidické 198 (vedle bývalého kina Svět).