Rallycrossový závodník Roman Častoral z Katovic na Strakonicku je před závěrečnými třemi evropskými závody na průběžném druhém místě v šampionátu. Přivezl nyní ze Švédska cenné body za třetí místo v závodě ve městě Holjes. Třetí průběžně Robin Larsson ztrácí patnáct bodů.

Roman Častoral zvítězil ve volných trénincích a průběžně po rozjížďkách, kdy například v druhé zvítězil, se kvalifikoval z šestého místa do semifinále. „Start semifinále se mi vydařil a podařilo se mi zajet třetí nejrychlejší čas a kvalifikovat se tak do velkého finále," popsal závod Roman Častoral. Závod, který přilákal zhruba třicet tisíc lidí, se jel na náročné trati plné horizontů a převýšení. Na závodě přitom startovali i jezdci jako Peter i Henning Solbergové, Mattias Ekstrom, Patrick Sandell nebo Johan Kristofferson. „Do finále se mi podařilo opět dobře odstartovat," pochvaluje si Roman Častoral jedoucí už několikátou sezónu s osvědčeným Opelem Astrou OPC. I po projetí Jocker lapu se držel bez větších problémů na třetím místě, které si jistě kontroloval až do konce závodu.
Držel se tak za irským jezdcem Derekem Tohillem a domácím Švédem Danielem Lundhem.

Švédský podnik je jeden z nejprestižnějších závodů celé sezony už proto, že kategorie vozů s poháněnou zadní nápravou zde vznikla a má velkou tradici. „Na startu populárního závodu se tak objevilo dvaadvacet vozů. I proto je pro mě takový výsledek v tak tvrdé konkurenci, zejména severské, skvělý," doplnil Roman Častoral, který se nyní na příští víkend chystá na domácí trať do Sedlčan na Příbramsku. Pojede se zde FIA Zóna střední Evropy, kterého se bude účastnit celá zónová špička včetně českých jezdců. O víkendu se přitom pojedou v Sedlčanech rovnou dva závody – vedle zóny zároveň i české mistrovství – a rozhodně tak budou neustále k vidění ostré souboje. „Jestliže vydrží slunné počasí, bude to opravdu divácky zajímavý závod," těší se na nadcházející víkend Roman Častoral.

Poté Romana Častorala po kratší pauze, kdy se bude věnovat důkladné přípravě vozu před rozhodujícími bitvami, ještě čekají nevyzpytatelné závody ve Francii, Rakousku a Německu. Startovat by právě i ve Francii měl legendární rallyový závodník Sebastien Loeb, který bude pro mnoho diváků velkým tahákem.

Roman Častoral věří, že se mu podaří udržet druhé evropské místo či zabojovat o titul, který už v roce 2006 získal. Roman Častoral je jediným českým jezdcem, který se letos účastní celého evropského šampionátu FIA. 

(vj)