Přípravy budou pokračovat ještě v říjnu. "Mohu ale s klidným svědomím prohlásit, že kdyby sníh napadl už teď, máme rolbu přichystanou a řidiči jsou připravení,“ ujistil starosta Kvildy Václav Vostradovský s tím, že v současné době se řeší financování zimní sezony a jejího provozu. Ten vyjde Kvildské každý rok přibližně na sto padesát tisíc korun. „Když se to podaří, tak tři čtvrtiny pokryjí dotace, něco sponzoři a zbytek obec ze svého rozpočtu. Například z parkovného v obci jdou z deseti korun přibližně dvě koruny na provoz zimní údržbové techniky,“ pokračoval Vostradovský.

Kromě shánění financí budou celý říjen procházet pověření pracovníci trasy a doplňovat ve spolupráci se zaměstnanci národního parku jejich značení, technické služby chtějí navíc zvládnout do konce měsíce údržbu okolí běžeckých tras. V okolí Kvildy jich udržuje obec několik, především směrem na Bučinu, Prameny Vltavy a Knížecí Pláně, ale také směrem na Horskou Kvildu nebo Černou horu. Rolby z Prachaticka se tak v těchto místech setkávají jednak s rolbami z Bavorska, ale také Západočeského kraje. Jednu trasu udržují Kvildští společně s Borovoladskými.

„V tom úseku se s Kvildskými střídáme vždy po roce. Celkově upravujeme zhruba padesát kilometrů běžeckých stop,“ upřesnila Jana Hrazánková starostka Borových Lad, kde zajišťuje úpravu stop koordinátor. Na něm záleží, jak často bude jezdit rolba, jejíž hodinový provoz přitom vyjde obě obce asi na dvanáct set korun. „Rolba vyráží podle situace dvakrát týdně, většinou ve středu a v pátek, aby bylo vše nachystané na víkend, kdy je největší tlak. Například směrem na Horskou Kvildu se ale jezdí každý den. Ale i v okolních obcích je to většinou dvakrát týdně, samozřejmě záleží na počasí,“ dodal starosta Vostradovský.