Dvě nová porodní lůžka uvedla v minulých dnech do provozu strakonická nemocnice. Jsou umístěna na tzv. porodních pokojích. „Rodička na tomto lůžku tráví první, druhou i třetí porodní dobu. Není nikam stěhována, nepřemísťujeme ji z jednoho pokoje do druhého. Má větší klid a pocit bezpečí," říká šéf strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

V úterý ráno na tomto lůžku rodila Anna Schelingerová z obce Žár u Vacova. „Už jsem na takovém lůžku rodila své první dítě. Bylo to v prachatické nemocnici. Když jsem zjistila, že stejné lůžko je i ve Strakonicích, měla jsem radost," řekla krátce po porodu. Podle ní je největší přínos lůžka v tom, že si žena může pro porod zvolit polohu, která jí nejvíce vyhovuje. „Je to velká úleva, lehnout si pohodlně," dodala.

Již zmíněné porodní pokoje jsou podle Tomáše Fialy zdravotnickým trendem posledních let. „Ještě poměrně nedávno čekala rodička v jedné místnosti na porod, poté byla přesunuta na porodní sál. Porodní pokoj se speciálním lůžkem umožňuje prodělat celý proces bez zbytečné manipulace. Přípravu na porod – první dobu porodní, samotný porod – druhou dobu porodní a odběr placenty – třetí dobu porodní," dodal Tomáš Fiala.

Nemocnice lůžka platila z vlastních zdrojů. Jedno přišlo na 300 000 korun. V současnosti má lůžka tři. První pořídila loni v prosince v rámci přestavby chirurgie na pavilon operačních oborů.

Porodní lůžko umožňuje rodičce zvolit takovou polohu, při které se cítí dobře a bezpečně. Jeho nosnost je 210 kilogramů, takže umožní i přímý kontakt porodníka.

Odrodila tolik dětí, že by zaplnily malé město

Miloslava JurášováKdyž v roce 1979 současná staniční sestra porodního sálu strakonické porodnice Miloslava Jurášová nastupovala jako sestra, sama možná ani netušila, že na jednom místě vydrží nejméně 35 let. Za tu dobu odrodila tisíce dětí. „Nedokážu říct kolik. Možná takové menší město. Třeba Vodňany," říká s úsměvem. Mimochodem – Vodňany mají v současné době necelých 7000 obyvatel.

Jak vy vnímáte tato porodní lůžka?
Osobně velmi dobře a věřím, že stejné pocity mají i moje kolegyně. A hlavně maminky. Toto lůžko je pro maminky, které přijdou k porodu, hlavně velmi pohodlné. Důležité je, že na něm tráví všechny tři porodní doby při vysokém komfortu.

V čem spočívá výhoda porodního lůžka?
V první řadě umožňuje pro rodičku celou řadu poloh. Je dobře ovladatelné, přístupné pro personál a lékaře a vybavené kvalitními přístroji.

Musely jste projít školením na ovládání porodního lůžka?
To jistě, ale nebylo nijak těžké. Obsluha porodního lůžka je nenáročná.

Jak jsme uvedli v začátku rozhovoru, odrodila jste tisíce dětí. Lze porovnat porody dříve a nyní?
Komfort v porodnictví jde dopředu přímo závratně. Nejedna sestra si určitě pamatuje na klasické porodní postele, které se obsluhovaly ručně. Lůžka, která tady teď máme, jsou tím nejlepším, co jsem zažila. Pro maminky i zdravotní sestry.

Nemocnice má v současnosti tři porodní lůžka. Je to dostačující kapacita?
Někdy je porodů tolik, že tři nestačí. Ale s tím nic nenaděláme. Díky i za ta tři.