Platnost řidičských průkazů (ŘP) vydaných do 31. prosince 1993 v prosinci končí. Od 1. ledna 2008 hrozí jejich majitelům dvojitý postih.

„Nejprve při silniční kontrole to může být pokuta až 2000 Kč a potom při opožděné výměně další pokuta do 1000 Kč za porušení zákona,“ uvedl za odbor dopravy MěÚ Karel Klozar.

Úředníci ale bijí na poplach už nyní, protože značnému počtu nevyměněných dokladů neodpovídají počty lidí, kteří přicházejí. „Obáváme se, že nápor začne poslední měsíce roku a bude těžko zvladatelný. Přesto, že výměnu avizujeme už dva roky, stále přichází málo držitelů. Denně by mělo přijít aspoň jedenáct lidí. Skutečnost je tak pět,“ zdůraznil.

Veřejnost, zdá se, informace má. „Kvůli cestě do zahraničí budu potřebovat nový a rozhodně to nechci nechávat na poslední chvíli,“ řekl Roman Lojík z Blatné.

Situaci zhorší dovolenkové období. Výměny se přesunou na září a další měsíce. V prosinci by měl odbor dopravy podle teoretických propočtů zpracovat 30 výměn denně. „Ale lidé musejí počítat s tím, že nové řidičáky vyrábějí v Praze a že prosincové žádosti budou vyřízené v lednu,“ dodal Klozar.

Fronty na odborech dopravy se prodlouží i tím, že vyřízení nezbytných formalit trvá asi 5 minut a při 30 žadatelích si poslední počká skoro 3 hodiny.

Komplikace s neplatným řidičským průkazem mohou nastat i při cestě do zahraničí. V zemích EU totiž platí jen doklady se symbolem Evropské unie.

Řidičská oprávnění, vydaná do 31. prosince 1993, letos končí. Na to by měli myslet ti řidiči, kterých se to týká. „Pro jistotu si jdu udělat fotku už teď, protože se mi později ve frontě stát nechce,“ poznamenal Luboš Masopust ze Strakonic.

I přes „osvětu“, která výměně řidičáků předcházela, se pracovníci odboru dopravy strakonického MěÚ na opozdilce raději připravují. „Zaškolili jsme další pracovníky pro případnou výpomoc a úředníci si musejí čerpat dovolenou v první polovině roku,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Václav Býček. Počet pěti tisíc řidičských průkazů, které ještě zbývá vyměnit, sníží podle Býčka určité skupiny lidí, například senioři, kteří, ať už pro zdravotní stav nebo z jiných důvodů, napřesrok nevyjedou.

Vodňanským úředníkům zbývá zhruba 800 výměn ŘP. Informace prošly zpravodajem města, jsou na webových stránkách na nástěnkách. „Po informaci v médiích se situace o něco zlepšila a lidí začalo chodit víc. Většinou si už fotku nesou s sebou a žádost si vyplní na místě. Pro jistotu ale plánujeme další informační kampaň před a po prázdninách,“ poznamenal vedoucí odboru Jan Kolesa. I tady počítají s tím, že se sto procent lidí z celého počtu nedostaví.