Obec Přední Zborovice je zatím jedinou na Strakonicku, která na úklid obce po povodních využije nezaměstnaného člověka v rámci tzv. veřejně prospěšných prací (VPP). Potvrdil to včera zborovický starosta Július Lovás. Že jsou jediní, se dozvěděl až od nás. „Je to člověk z obce. Nejen, že se postará o úklid po povodních, kdy jsou zanesené komunikace, kanalizace a podobně, ale bude o obec pečovat celoročně," uvedl právník, který pracuje ve funkci první volební období.
Je ale více než jasné, že oba budou místními lidmi velmi sledovaní. „Počítám s tím. Vzal jsem si jako osobní úkol, že za jeho práci budu zodpovídat," řekl Július Lovás.
Kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR ve Strakonicích oslovilo asi dvacítku obcí na Strakonicku, mezi nimi například Bavorov, Krašlovice, Čejetice, Štěkeň a další. „Kromě Předních Zborovic zatím nejsou téměř žádné odezvy. Dá se ale předpokládat, že situace bude gradovat příští týden a zatím nebyl na administrativní úkony čas. Jaký ohlas bude možnost pomoci mít se uvidí až tak v pátek nebo příští týden," řekla ředitelka Marie Kalbáčová.
Starosta Bavorova Miroslav Fenc o této nabídce ví. „Vytipoval jsem si člověka, který nastoupí 18. června. Dřív to nejde a ostatní lidé, které jsem oslovil, zájem neměli. Ale úklid obce zvládáme s místními hasiči," říká Miroslav Fenc. Pro nového zaměstnance obce bude mít práci celoročně.
Lidé na VPP spadají do programu aktivní politiky zaměstnanosti. Úřad práce na jednoho člověka může přispět částkou až 15 000 korun.