Aleš Seitz jako generální ředitel teplárny skončil. Ve čtvrtek 30. července ho odvolalo představenstvo akciové společnosti.

Podle vyjádření představenstva měl Aleš Seitz umožňovat nejbližším podřízeným časté porušování pracovní kázně, využívání pracovní doby k volnočasovým aktivitám a zneužívání platebních karet společnosti k úhradám soukromých výdajů v řádech desítek tisíců korun. „V několika případech měly být prostředky použity i na úhradu služeb erotického charakteru," píše se ve vyjádření představenstva. Starosta města a zároveň předseda představenstva Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) k tomu řekl: „Výsledky kontroly byly natolik alarmující, že rozhodnutí představenstva nemohlo mít jiný závěr," uvedl.

Odvolaný ředitel Aleš Seitz se k důvodům svého odvolání nechtěl vyjadřovat. „Nyní jsem doma, ale jako zaměstnanec skončím k 30. září pro nadbytečnost. Část věcí, které jsem měl k dispozici, jsem už předal. K dalšímu dojde v příštím týdnu včetně předání dokumentů," řekl pouze.

Naprostým překvapením bylo odvolání ředitele teplárny pro opozičního zastupitele Pavla Pavla (Jihočeši 2012), bývalého strakonického místostarostu. „Je to podle mě naprosto neuvážený krok. Nechci vidět, co teplárnu v budoucnu čeká," podotkl Pavel.

Kromě Aleše Seitze skončili s okamžitou platností i další členové vedení: odborný ředitel pro techniku František Kutheil, pro finance Vladimíra Voržáčková a pro obchod Václav Braun. Z pověření představenstva povede teplárnu její dlouholetý zaměstnanec Radek Motl.

Město Strakonice je vlastníkem 77,35 procenta akcií společnosti Teplárna Strakonice, a. s.

Šéfové teplárny skončili. Není jasné, co bude dál

Dobré jméno strakonické teplárny bylo podle představenstva poškozováno rovněž tím, že vedení společnosti v čele s generálním ředitelem Alešem Seitzem jednalo se zákazníky společnosti zcela nepřijatelným způsobem, vedoucím u některých až k odpojení od dodávek tepla či k jejich vážným úvahám o tom, jak si zajistit dodávku tepla jiným způsobem. „Takový postup již vážným způsobem společnost Teplárna Strakonice a. s. ohrožoval a mohl by vést k závažným existenčním problémům," píše se také ve zveřejněné tiskové zprávě představenstva společnosti.

Zde přinášíme další reakce na odvolání vedení teplárny napříč politickým spektrem.

Zastupitel Radek Chvosta (ODS) ještě jakoukoliv oficiální informaci neměl. „Naposledy jsem s nyní odvolaným ředitelem Alešem Seitzem mluvil v neděli a nic takového nepadlo. Tento krok je pro mě překvapující a také naprosto nezodpovědný vůči teplárně," byla jeho první reakce.

Také zastupitel Josef Eigner (ČSSD) ještě nevěděl nic oficiálního, a to ani jako zaměstnanec teplárny. „Zatím to považuji za věc představenstva, nějaké důvody k tomuto kroku mít muselo," řekl. S podrobnějším vyjádřením prý počká, až bude vědět něco víc.
Členka rady města Milada Vlasáková (KSČM) se k celé věci zatím nechtěla příliš vyjadřovat. „Dověděla jsem se to až teď. Budu určitě chtít podrobně znát důvody a budu se na ně na radě města i na zastupitelstvu ptát," konstatovala.

Další radní a zároveň člen dozorčí rady teplárny Josef Moučka (ANO 2011) byl ve svém vyjádření také zdrženlivý. „Je to krok představenstva. Zatím mám jen obecné informace, určitě budu chtít vědět něco konkrétnějšího," poznamenal.

Více informací měl jen zastupitel Josef Štrébl (Volba pro město), který je zároveň předsedou dozorčí rady teplárny. „Podle toho, co já vím, to jednoznačně ukazovalo na ztrátu důvěry. Pro to, co vylezlo na povrch, ani žádné jiné řešení nebylo. Nic jiného, než k čemu přikročilo představenstvo, se udělat nedalo," poznamenal.

Co bude dál, nechce starosta města a předseda představenstva teplárny Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) zatím předjímat. „V následujících dnech se uskuteční hloubkový audit, z jehož výsledků budeme schopni vyvodit důsledná opatření," vysvětlil.

Jednu změnu ve vedení už za sebou strakonická teplárna má. Došlo k ní letos 21. dubna, kdy se uskutečnila mimořádná valná hromada akcionářů. Strakoničtí zastupitelé přitom už 16. března odhlasovali návrh na nové představenstvo akciové společnosti. Složení představenstva je nyní: předseda Břetislav Hrdlička a členové Marcela Vlčková, Pavel Mareš, Pavel Zach a František Marek. Dozorčí rada má složení: předseda Josef Štrébl a členové Josef Moučka, Josef Zoch, Jan Svoboda, Josef Lukeš a Vladimír Šístek.

Už na konci dubna po svém zvolení členem představenstva Pavel Mareš řekl, že odborné vedení teplárny je bezpodmínečné. A pokud není odbornost zachována v představenstvu, musí být zákonitě ve vedení společnosti. „Za svými slovy si stojím stále. Zda na místa odvolaných přijdou lidé zvenčí, anebo z teplárny, nechci teď odhadovat. Osobně si ale myslím, že jich tam je s potřebnou odborností dost," dodal.