Akciová společnost DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice je bez ředitele. Jaroslav Tůma byl v pondělí 23. února údajně téměř na minutu vyhozen předsedkyní představenstva společnosti Marcelou Vlčkovou a místopředsedou Rudolfem Oberfalcerem.

Informaci o rozvázání pracovního poměru v úterý 24. února potvrdila předsedkyně představenstva pivovaru Marcela Vlčková. "Nemohu sdělit podrobnosti, protože do věci je zapojena policie, která vyšetřuje manko ve výši 3,3 milionu korun," uvedla. Jak ale dodala, důvodů je několik.   

Redakci Strakonického deníku odvolání ředitele potvrdil i zdroj ze společnosti, který si přál zůstat utajený. Důvodem je obava o zaměstnání. „Bylo to hrozně rychlé, trvalo to snad jen několik minut," uvedl zdroj.

Ve středu 25. února se mají zaměstnanci pivovaru dozvědět více, je naplánovaná schůzka s představenstvem.

Jaroslava Tůmu se redakci zatím nepodařilo zastihnout. Kromě jiných náležitostí musel odevzdat i služební telefon.

Odvolání okomentoval místostarosta Milan Jungvirt. „V úterý odpoledne mne o odvolání informovala předsedkyně Marcela Vlčková. Důvody nevím, ale i taková věc je v kompetenci představenstva," vysvětlil. Podrobnosti se dozví také ve středu 25. února na koaličním jednání.

Už minulý týden v úterý 17. února informovalo představenstvo novináře o hospodaření pivovaru v letech 2012 až 2014. Podle zveřejněných údajů je pivovar v kumulované ztrátě 15,1 milionu korun. Kromě toho zveřejnilo představenstvo údaje o manku 3,3 miliony korun a chybějících 390 tisíc lahví. Představenstvo připustilo možnost krádeže, Jaroslav Tůma spíše chybu v evidenci.