Mezi ostatními složkami policie se jim občas přezdívá lovci lebek. V jihočeské metropoli jich působí celkem pět, čtyři muži a jedna žena. Jejich hlavní pracovní náplní je pátrání po pohřešovaných a hledaných osobách. A nevedou si vůbec špatně. Potvrdili to například i nedávno, když pátrali po dvanáctileté školačce ze Srubce. „Někdy po 13. hodině opustila školu a od té doby se po ní slehla zem. Její zmizení nám však maminka nahlásila až kolem osmé hodiny večer, takže mezitím utekla spousta drahocenného času,“ popisuje kriminalista Zdeněk (43 let), který měl pátrání na starosti.

Policisté začali okamžitě dávat dohromady všechny dostupné informace, které jim mohly být v případu užitečné. V prvé řadě obvolali například všechny spolužáky a vyptávali se jich, kdo, kdy a kde spatřil dívku naposledy. Pečlivě prozkoumali i záznamy z kamerového systému u nádraží, kde se mohla pohřešovaná školačka s velkou pravděpodobností pohybovat. „Vytěžení spolužáků však nikam nevedlo, její stopa končila z 90 procent u školy. Rozjeli jsme proto velkou pátrací akci od školy do místa bydliště,“ pokračuje zkušený kriminalista, který slouží u policie už 25 let.

Ani toto pátrání však kýžené výsledky nepřineslo. Policisté jej proto rozšířili i na opuštěné budovy v blízkosti nádraží a na vchody panelových domů v Suchém Vrbném. „Ráno jsem se ještě pro jistotu vrátil ke škole. Na Lannovce mě něčím upoutala jedna dívka, která však popisu příliš neodpovídala, měla na sobě třeba jinou bundu než uvedla matka. Řekl jsem si však, že tím nic nezkazím a oslovil ji křestním jménem pohřešované. A ona skutečně zastavila,“ vzpomíná Zdeněk. Záhy s úlevou zjistil, že se skutečně jedná o pohřešovanou školačku, která tu noc přespala u svého mladšího kamaráda. Dobrodružné však není jen pátrání po pohřešovaných lidech, ale i po zločincích, kteří se vyhýbají spravdelnosti třeba i několik let. S jedním neobvyklým případem se setkal kriminalista Zdeněk loni. „Jeden recidivista nám unikal přes šest let. Při prověřování jeho spisu jsem objevil, že rád hraje šipky,“ popisuje policista. Začal proto ve svém volném čase zkoumat všechny šipkové turnaje po okolí a zjišťovat, zda se jich dotyčný někdy v minulosti nezúčastnil. Zrovna se blížil poslední turnaj v Roudném a tak se rozhodl, že zkusí štěstí tam.

Musel se však vypořádat s tím, že hledaného muže šest let nikdo neviděl a neznal tak jeho současnou podobu. „Měli jsme štěstí, na tom turnaji se skutečně objevil. Nechali jsme ho hodit poslední šipku a pak jsme ho okamžitě zatkli. Nezmohl se přitom na sebemenší odpor,“ uzavírá s úsměvem českobudějovický kriminalista ze Skupiny pátrání.