VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reakce na občanské sdružení jsou pozitivní

Štěkeň – Obyvatelé Štěkně nevzdávají svůj boj o záchranu jezu. Ani investor nevzdává své plány na stavbu malé vodníelektrárny.

17.3.2010 7
SDÍLEJ:

Jez ve Štěkni v létě 2008.Foto: Jiří Vlasák

Minulou sobotu uspořádali obyvaleté Štěkně schůzi kvůli založení občanského sdružení, které se zúčastnilo okolo třiceti lidí. „Toto pondělí jsme poslali žádost o založení sdružení a nyní čekáme na reakci úřadů,“ informuje jeden z organizátorů sdružení Jan Petránek.

Oficiální název sdružení je Aliance přátel Štěkně a ač je hlavním podnětem ke vzniku právě stavba vodní elektrárny, chce se sdružení dál zabývat podporou vodáctví a turistiky, ochranou přírody a rozvojem kultury ve Štěkni.

„Reakce lidí na občanské sdružení jsou vesměs pozitivní. Pokud sepíšeme petici, a jako že ano, počítáme, že takových 80 procent štěkeňských občanů ji podepíše,“ pokračuje Petránek a nevylučuje ani podporu lidí žijících mimo Štěkeň.

Malou vodní elektrárnu plánuje na štěkeňském jezu stavět Petr Vavřík z Písku, který k tématu přispěl svým článkem.

Příspěvek investora Petra Vavříka:

Zpětně jsem si četl několik článků zveřejněných v tomto deníku na téma malá vodní elektrárna u štěkeňského jezu a snažil jsem se najít několik společných bodů všech kritiků a odpůrců malé vodní elektrárny (MVE). Pokusím se několik těchto kritických bodů shrnout a tímto ne ně veřejně reagovat. Mimo jiné také oceňuji, že redakce tohoto deníku zveřejní celé znění tohoto článku a nedojde jen k částečným citacím mnohdy vytrženým z kontextu.

Reakce na kritiku

Dle těchto článků odpůrci MVE kritizují:
1. „Stavba MVE na pravém břehu Otavy vezme všechnu vodu, která teče přes jez, čímž bude ohrožen provoz kempu a vodácká turistika.“
K tomuto jako moji reakci použiji výhradně fakta a čísla. Správce povodí, který, jak už z jeho názvu vyplývá, je skutečným správcem vodního toku včetně všech vzdouvacích staveb a zařízení, přesně stanovil za jakých podmínek je možné vybudovat a provozovat MVE a výhradně tento správce má přesnou představu a zkušenosti jaké průtoky musí na jezu zůstat. Samozřejmě narážím na tzv. minimální zůstatkový průtok (MZP). Takže mimo tzv. vorovou propusť musí přes jez protékat tento MZP. Další pravidla fungování MVE přesně nastavují pro provozovatele těchto elektráren například odbor životního prostředí při MÚ Strakonice, který je zastoupen rovněž zkušenými odborníky s letitou praxí. Na výtku ohrožení funkčnosti vodáckého kempu jen připomínám, že z mojí plánované MVE bude použitá voda vypouštěna jen několik metrů pod jezem. Nikoliv jako vlastníci bývalého mlýna firma VJR, která několikanásobným navýšením průtoku vody v náhonu pro svoji levobřežní elektrárnu bude vracet vodu do řečiště až u Přeborovic. Takže kdo vlastně ohrožuje vodácký kemp? Nehledě k tomu, že na tomto bývalém mlýnském náhoně by mělo dojít ke stavebním úpravám, tj. rozšiřování a prohlubování v důsledku plánovaného zvýšeného průtoku (mimo jiné na pozemcích obce). Ale dle slov pana starosty jde „jen o rekonstrukci mlýna.“

2. Odpůrci a kritici poukazují na zničení krásného okolí poblíž jezu ve Štěkni. Kdo z těchto odpůrců viděl nějaký projekt, způsob stavebního řešení, popřípadě možnosti, které se v dané lokalitě nabízí. Stoprocentně nikdo.

3. Titulky článků z tohoto deníku jako například ,,nervy tečou přes jez“, popř. ,,vznik MVE u štěkeňského jezu budeme bránit třeba i vlastním tělem“, nebudu komentovat.

Snad jedinou věc bych ještě zdůraznil. Aniž mě k tomu cokoliv nutí, nabízím štěkeňské radnici podíl na zisku z této MVE. Pokud si městys Štěkeň chce vylepšit svůj rozpočet, je zde jistá možnost spolupráce, ale jen v případě korektního jednání bez emocí, urážek a zkreslování faktů.

Poslední slovo

Článek je mojí poslední reakcí na zvěřejněné články, protože upřednostňuji jiný způsob komunikce, a to dialog s cílem nalézt řešení, popř. vzájemný kompromis. Z mojí strany jsou pomyslné dveře stále otevřené.

Výběr z internetové diskuze:

Jak se dívají lidé na stavbu malé vodní elektrárny na štěkeňském jezu? I tentokrát přinášíme výběr z internetové diskuze.

fíbí: Kvůli ziskuchtivému jedinci by mělo být zničeno to nejhezčí, co ve Štěkni je?

(…): Váš jez není ve srovnání se stovkami dalších jezů v republice zcela ničím unikátní. Takovýchto jezů byste na každé řece našli desítky.

Jiří Vlasák: Není vám ani trochu divné, že na ostatních jezech takovýto silný tlak veřejnosti neexistuje? Byl jste vůbec někdy ve Štěkni na jezu? Koupete se v řece? Jezdíte vodu? Nebo jen plácáte do vody?

Robert Turinský: Zase jenom emoce, domněnky a invektivy. Možnost zprovoznění mlýna ve Štěkni by dle mého názoru mělo obyvatele znepokojovat mnohem více.

Max Fer: Jsem moc zvědavá, jak to dopadne. Myslím, že tady nejde jen o vodní elektrárnu, určitě je za tím něco víc. Dle mého názoru jedna elektrárna, ta ve mlýně, na jezu úplně stačí. Ať je tam pořád hezké koupání.

František Chromý: Vodní elektrárna ve Štěkni je zcela zbytečná. Její výkon nic neřeší, ale na okolí má zhoubný vliv. O tom již bylo napsáno mnoho.

Petr Vachta: Asi nemá cenu se dohadovat jestli vy, provozovatelé, dodržujete, nebo nedodržujete minimální průtok přes jez. Je totiž zřejmé, že i při dodržení tohoto minimálního průtoku bude jez ve Štěkni z rekreačního, vodáckého i rybářského hlediska znehodnocen.

Jez a jeho malebnost zaujala a okouzlila i básníka Ladislava Stehlíka. V díle Země zamyšlená o něm napsal tyto řádky:
„U štěkeňského jezu křeše jitřní slunce z modra vln oslnivé, stříbrné jiskry, zatímco v tůních tmí se stín nahořklých olší s nepohnutými postavami rybářů. Od bělidla bzučí hovor pradlen, z koupaliště stříká dětský smích. Jinak je tu voňavé, průzračné, zelenavé ticho. Rozsvítí se obloha a ztmavnou stromy, celá krajina zvážní až k Sudoměři, slunce zajde za mraky a rozsvítí se zase louky ve stálém střídání zeleně a žluti.”


Autor: Lucie Kotrbová

17.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč

Obchodní referenti referent obchodního oddělení. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Kancelářská práce + občasné výjezdy autem ., Jednání s dodavateli zboží pro naše družstvo ,příprava cen pro provozovny , občasná kontrola prodejen , příprava akcí př. ovoce zelenina - ceny , druhy. Objednávání některých druhů zboží pro prodejny , vyjednání výhodných cen a jiné. , Řidičský průkaz skupiny B podmínkou. , Pracovní poměr bude sjednán na dobu určitou se zkušební dobou , poté na dobu neurčitou., Zaměstnanecké výhody: Stravenky, prémie za splnění hospodářského výsledku, příspěvek na dovolenou pro zaměstnance i jeho nezaopatřené děti, měsíční příspěvek na rehabilitační služby/masáže, plavání, cvičení…/,zájezdy s naším družstvem a zvýhodněné vstupenky do divadel, příspěvky pro děti zaměstnanců na letní tábory , v případě zájmu měsíční příspěvek na penzijní připojištění a jiné výhody , dle naší kolektivní smlouvy , , KONTAKT: e-mailem nebo telefonicky v době od 6-14 hod., Holínová Alena, tel.: 383410021, 725 003 352, e-mail: personalni@jednota.volyne.cz. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo ve volyni, náměstí Hrdinů, č.p. 69, 387 01 Volyně. Informace: Alena Holínová, +420 383 410 021.

Gastronomie - Gastronomie Šéfkuchař 19 000 Kč

Šéfkuchaři v jídelnách, menzách Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Umíte vařit a chcete vést tým? Rádi tvoříte jídlo? Pojďte vařit k nám. , , STRAVBYT hledá kuchař/ku do kuchyně ve Strakonicích. Práce po celý rok jen v pracovní dny od 5:30 do 14:00. Náplň práce: příprava teplých pokrmů pro jídelny a servírování a zodpovědnost za dodržování hygienických norem., , Nabízíme platový růst, dotované stravování, roční bonusy, výborný kolektiv, možnost kariérního růstu, práci na HPP, jistotu pravidelného vyplácení mezd, možnost parkování a dobrou dopravní dostupnost (přímo u nádraží). , , Očekáváme od Vás: radost z vaření, výuční list v oboru kuchař a praxe výhodou.. Pracoviště: Stravbyt s.r.o. - jídelna fezko strakonice, Heydukova, č.p. 1111, 386 01 Strakonice 1. Informace: Fedor Tachajev, +420 725 386 624.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Chovatelé ostatních hospodářských zvířat (kromě drůbeže) krmivář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP"B, T" čelní nakladač, Pracovní doba od 5 do 13.30hod., Nabízíme ubytování - byt 3+1, KONTAKT: Procházková Bc., tel.: 721368266, e-mail: prestovice@seznam.cz. Pracoviště: Zemědělské družstvo přešťovice, 386 01 Strakonice 1. Informace: Lenka Procházková, +420 721 368 266.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 200 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Montážní dělník ve výrobě domácích spotřebičů, KONTAKT: Timonin Igor, tel.: 777545185, e-mail: bss.invest@seznam.cz. Pracoviště: Bss invest s.r.o. - pracoviště leifheit s.r.o., Sádlov, č.p. 1300, 388 01 Blatná. Informace: Igor Timonin, +420 777 545 185.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti z mateřské školky ve Vodňanech.

Představujeme děti z Mateřské školy Vodňany

Videosouhrn 20. března 2018

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Motor v semifinále prohrál s Kladnem počtvrté a extraligový sen se rozplynul

České Budějovice – Hokejisté ČEZ Motoru prohráli pátý duel semifinále play off první WSM ligy s Kladnem po špatném výkonu 2:5, v sérii podlehli 1:4 a sezona pro ně bohužel skončila.

Pejskaři v Prachaticích venčili své mazlíčky na podporu Marleyho

Prachatice /VIDEO/ – Kauza týraného štěněte Marleyho už týden vyvolává emoce u lidí po celé republice, hlavně u pejskařů. Ti se proto rozhodli pro hromadné venčení psů za Marleyho a další týrané psy.

Štěně Marley se zotavuje, čeká ho ale reoperace tlapky

Prachatice - Štěně Marley, jehož týrání má na svědomí jeho čtyřiadvacetiletý majitel je stále v péči vimperské veterinární ordinace. V úterý po čtvrté hodině ošetřující lékaři vydali zprávu, že je pejsek je stabilizovaný a zotavuje se z mnohočetných pohmožděnin.

Skupovy Strakonice budou patřit nejmenším divadelním fanouškům

Strakonice - Ve čtvrtek 22. března začíná 53. ročník loutkářské přehlídky Skupovy Strakonice, která potrvá do soboty 24. března.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT