Kontroly se týkají posádek osobních automobilů směřujících do Rakouska nejenom z České, ale také ze Slovenské republiky. Menší hraniční přechody jsou uzavřeny. Cestující do Rakouska musejí nadále podepisovat prohlášení, že sev Rakousku uchýlí do karantény, jinak jim může být vstup zamítnut.

Karanténa v Rakousku platí i tehdy, pokud cestovatel předloží negativní test. Izolaci lze ukončit dřív, když podstoupí, ale nejdříve za pět dní, PCR test s negativním výsledkem.

Pro pendlery a nákladní dopravu ale platí výjimky. Pendleři nepotřebují negativní test ani nemusejí projít karanténou. Musejí však prokázat, že mají v Rakousku zaměstnavatele. Zřejmě díky tomu mají kontroly na hranici v Dolním Dvořišti většinou hladký průběh a odehrávají se rychle. Přejezd hranice zatím nevázne.

Kdo se o víkendu vydal na běžky do okolí Pohoří na Šumavě, nelitoval.
OBRAZEM: Bezvadné běžkování si milovníci lyží užili v Pohoří na Šumavě

Pro pendlery už to začíná být rutina. Například pro Petra Švece ze Strakonic, který v Rakousku pracuje již 17 let a domu se vrací pouze na víkendy. Do Rakouska za prací jel už v neděli odpoledne. „Přes znovu zavedenou kontrolu ze strany rakouské policie jedu teď poprvé,“ řekl, když čekal až dojde na řadu. „Ale minulý týden tu stáli policisté taky. Už jsem zvyklý a všechno mám připravené. Co na to mám říct, koronavirus je všude. Všude to stojí za dvě věci. Nenaděláme nic. Těmto opatřením nevěřím, ale politici ano.“ Kamiony projíždějí přechod prakticky bez zastávky.

Na cestu s kamionem se v pondělí vydal přes rakouskou hranici i Jan Vaněček ze Zálužan u Příbrami. „Jezdím ven jenom jednou za 14 dní. Na kontroly jsem zvyklý, tak si to nijak neberu. Navíc na rakouské hranici kamiony stejně nestaví, prověřují jenom osobní auta. Jedu tam naložit a odtud zamířím do Itálie. V Rakousku ale kontrolují kamiony často na silnicích – váhu a podobně.