„Proběhla rekonstrukce historického centra, opravy komunikací a památek. Ve spolupráci s církví se podařilo zrekonstruovat kostel sv. Martina a středověkou kurii,“ řekl starosta Luboš Peterka.
Ve spolupráci s Lesy ČR a Židovskou obcí byla opravena cesta k židovskému hřbitovu, kde jsou pohřbeni prarodiče spisovatele Franze Kafky a také samotný hřbitov, kudy vede turistická trasa. U památek byly nainstalovány informační panely.
Vrcholem tohoto dlouholetého snažení a středobodem turismu v Radomyšli bude otevření muzea historie městyse, které mají první návštěvníci vidět letos v rámci programu tradiční pouti. „Muzeum budujeme v původní středověké kurii, která je pozůstatkem středověké tvrze z 2. poloviny 13. a 14. století. Jedná se o kurii, která byla ve výši patra propojena krytou chodbou s panskou tribunou v kostele. Později byla tato stavba přestavěna na barokní špýchar, který se zachoval až do dnešní doby,“ pokračuje Luboš Peterka.
Bohužel se tento objekt dlouhodobě nacházel v havarijním stavu. Městys Radomyšl ve spolupráci se Suverénním řádem Maltézských rytířů, který byl majitelem objektu, usiloval od roku 2008 o jeho záchranu. To se nakonec podařilo až v letech 20015 a 2016, kdy již majitelem byla Římskokatolická církev. Celkové náklady činily dva miliony korun, 90 procent pokryla dotace Ministerstva kultury ČR.
Využili dotace
Městys Radomyšl ve spolupráci s PhDr. Bořivojem Nechvátalem, CSc., Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích a Muzeem středního Pootaví Strakonice zahájil přípravné práce na vybudování muzea městyse v tomto objektu, které bude otevřeno o pouti na konci června 2021.
Samotnou expozici muzea buduje městys od začátku loňského roku, kdy proběhla 1. etapa na kterou získal dotaci 50000 od Jihočeského kraje. Druhá etapa proběhne v roce 2022 a opět v Radomyšli spoléhají zmíněný dotační titul. "Muzeum bude vypadat tak, že v přízemí bude expozice historie našeho městyse od pravěku do roku 1918. V jedné místnosti pravěk a středověk a ve druhé období od renesance do 20. století. Vybaveno bude informačními panely, časovými osami, vitrínami s keramikou a šperky, replikou hrobu vampýrky a náhrobním kamenem což bylo nalezeno při výzkumu mladohradištního, raněstředověkého pohřebiště, které bylo v Radomyšli objeveno v červenci 1963. Nebudou chybět ani moderní technologie jako prostorové promítání nebo dotyková obrazovka. V patře muzea počítáme s pořádáním různých akcí, přednášek, koncertů, vernisáží, nebo putovních výstav. Součástí muzea bude také infocentrum," přibližuje Luboš Peterka.
Na historii městyse se významně podepsal řád Maltézských rytířů, kterým bude část expozice také věnována. V této souvislosti navázal městys spolupráci s Muzeem středního Pootaví ve Strakonicích, kde se buduje velkolepá expozice tohoto řádu a měla by být otevřena také v červnu 2022. Obě expozice v Radomyšli a Strakonicích budou informačně i prostřednictvím propagačních materiálů propojeny.