V roce 2018 se zastupitelé rozhodli k výstavbě zařízení, po roce 2020 byly dokončena studie. Bohužel, i zde zaúřadoval covid, takže k předání staveniště došlo až na začátku srpna 2022.

Aby toho nebylo málo, hned na začátku stavby nastaly první velké potíže, protože muselo vzhledem k podloží dojít k vyšším investicím do základů. Celkové náklady, ve kterých je například i demolice bývalého objektu, se tak vyšplhaly na úctyhodných 64 milionů korun.

Otevření domu přilákalo mnoho místních, kteří si prohlídku zařízení nechtěli nechat ujít. „Je to moc hezké a moderní zařízení. Snad bude i dobře fungovat,“ vyjádřil se jeden z návštěvníků.

Silničáři při práci na odklízení sněhu v Pošumaví.
OBRAZEM: To dřív bývaly jinačí zimy! Tak se na ně pojďte podívat a zavzpomínat

Návštěvníky ale zaujalo i něco jiného, než novotou zářící objekt. Při vstupu do objektu zaujme busta bývalého starosty Volyně Karla Kavalírka (1868 – 1940).

Pomoc z kraje

Velkou pomoc znamenal Krajský investiční fond, kterým kraj podpořil výstavbu částkou 20 milionů korun. „Zbytek jsme si půjčili, ale bez této pomoci od kraje bychom se do práce pustit nemohli,“ dodal Martin Červený.

Krajský investiční fond začal fungovat v roce 2020. U jeho zrodu stáli především jihočeský hejtman Martin Kuba a radní a ekonom Tomáš Hajdušek. „Z malých dotací si obce a nebo města jako Volyně opraví chodníky nebo natřou hřbitovní zeď. Ale nedosáhnou na stavby škol, školek nebo takovýchto domů, jako ve Volyni. Cílem kraje je pomáhat u projektů, které mají opravdu význam a zlepšují a zkvalitňují život lidem,“ shodli Martin Kuba i Tomáš Hajdušek. Dosud tak kraj investoval od roku 2020 přes 3,5 miliardy korun a hodlá v této podpoře pokračovat.

Alois Gribač vyrábí hrábě a další předměty ze dřeva.
Dědek, pacholek a koza ho provází životem. Alois Gribač miluje práci se dřevem

Díky KIF mohla například vyrůst nová Mateřská škola v Katovicích nebo Obecní dům v Něměticích.

- V budově je celkem 24 bytových jednotek, z toho 8 sociálního určení a 16 zvláštního určení.
- Bytovou jednotku o celkové výměře 30,57 m² tvoří jedna místnost vybavená kuchyňskou linkou s elektrickým sporákem a bezbariérová koupelna.
- Každé bytové jednotce přináleží samostatná sklepní kóje (2,70 m²).
- Bydlení je možné od ledna 2024.