A to na na sedmém poznávacím novoročním putování, které již inspirovalo řadu dalších obcí na Strakonicku. Minulé pochody kompletně „prošlapaly“ katastrální hranici Tažovic, znovuobjevily zapomenutý vrch Tyterec u Zvotok i zaniklou Starou Škůdru. Letošní výprava „přes hranice“ proto směřovala do dalšího sousedního katastru, Ohrazenic. S cílem navštívit tajemnou „Kapličku“, významný orientační bod se zajímavou historií.

Početně rekordní výprava si nejprve na překopané hrázi bývalého Zámeckého rybníčka u „Bytovky“ připomněla historii Tažovic. Následná pohodová cesta podél ovocných alejí pod vrchem Remízek skončila na hrázi dalšího rybníka, místně zvaného Dravčák. Poněkud divoké jméno vzniklo ve skutečnosti z původního názvu Dražský rybník. Tedy rybník, založený na obecních, zde již ohrazenických drahách, místech, kam se dříve na společnou pastvu vyhánělo drobné i větší hospodářské zvířectvo. Od kachen a hus, přes kozy a ovce až ke kravám.

Následný výstup se líbil hlavně malým turistům, rozbíhajícím se po širokých pastvinách. V nadmořské výšce 507 m n.m. čekal cíl. Prostá, bíle omítnutá „Kaplička“, s dřevěným křížem, zblízka neskutečně veliká, nabízející nádherný kruhový pohled do okolí. Nezbytnou vrcholovou fotografii a přípitek doplnilo vyprávění z ohrazenických rodinných kronik. Podle nich tady ústí, pod kamenem, jedna z podzemních chodeb, vedených ze staré ohrazenické tvrze. Další prý pokračují do podzemí tažovického zámku a údajně až na hrad Rabí, vzdálený vzdušnou čarou přes deset kilometrů. Samotné Ohrazenice se původně jmenovaly Vohraženice a podle názvu jde o velmi starobylou osadu. Dlouho pobyla výprava na kouzelném místě. Většina účastníků tu byla poprvé a ostatní po několika desítkách let. Bylo na co vzpomínat. Pamětnice připomněly třeba těžkou práci na státním statku, když chodily na pole pod Kapličky „na burýnu“. Dnes již s úsměvem, protože jim tehdy bylo krásných necelých dvacet let…

Putování pokračovalo kolem pastvin s koňmi na opravený ohrazenický velkostatek. Vzpomínek přibývalo, protože Ohrazenice a Tažovice bývala jedna obec, vždy spojená pracovně i kamarádsky. Stále pevnou vazbu potvrdilo nečekané, ale o to příjemnější pohoštění všech cestovatelů na ohrazenické návsi pod kaštanem. .

Se spoustou nových zážitků, informací a vzpomínek, s přáním všeho dobrého, tak tažovičtí nejen hasiči vykročili do roku 2018…

Šobr Miroslav, velitel SDH Tažovice