Jak sdělila manažerka Safari resortu Lucie Kopecká, ačkoliv byla přeprava náročná, stálo to za to. „Využijeme stavbu jako originální ubytování podobně jako pokoje či apartmány v resortu,“ prozradila plány. Dům podle ideální umístění na okraji rybníka. „Zde je atraktivní výhled na bizony, americké jeleny i Novohradské hory,“ dodala Kopecká, která se domnívá, že lákavý bude nejen jedinečný dům ale i okolní příroda.

Umělecký sochař Michal Trpák tímto počinem splnil další avizovaný krok. „Chtěli jsme Prvoka umístit ze řeky zpátky do krajiny, vymýšleli jsme kam a v Borovanech už nějaké sochy mám, tak mi to připadalo jako dobrý nápad, jeho další život posunout tímto směrem,“ vysvětlil autor nevšedního domku.

Na místě má zafungovat jako ukázka 3D tisku. „Lidé si Prvoka budou moci vyzkoušet a na chvíli se v něm i zabydlet,“ doplnil. V Praze byl odhalen v létě. „Dva měsíce na něj stály fronty jenom, aby si ho zájemci mohli prohlédnout. Chvíli fungoval i v nájemním režimu, ale potom tyto záměry zhatil covid,“ uvedl Michal Trpák.

Přeprava podle jeho stvořitele byla na celé logistice nejtěžší. „Nejdříve Prvok plul přes celou Prahu tlačným remorkérem po Vltavě, ukotven byl v Libni a nakládal se v přístavu v Radotíně,“ přiblížil.

S naložením čtyřicetitunového skvostu musel pomoci dvěstětunový jeřáb. „Jeden podval přivezl zvedací a nakládací rošty, druhý podval potom samotného Prvoka, na cestě je střežila dvě doprovodná vozidla,“ shrnul Michal Trpák. Na aktuální stanoviště ho opět uložil jeřáb. „Ukázalo se, že Prvok neprojde vstupní bránou, tak se musela demontovat,“ smál se umělec.

Prvok

První 3D tištěný dům v České republice je zajímavý zvenku i zevnitř. Prvok od Buřinky se kromě vytištěných betonových stěn pyšní i unikátním interiérem. Moderní nábytek na míru z kvalitních materiálů, chytré technologie, skvělé využití prostoru a inspirace organickým světem spoluvytváří udržitelné a zároveň esteticky příjemné bydlení. Unikátní vybavení jednotlivých místností bylo realizováno díky podpoře mnoha Prvokových partnerů. Nic z toho by se ale nestalo bez neúnavné práce všech členů týmu Scoolpt včetně podpory a spolupráce Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

Kuchyň

- Kuchyňskou linku a desku dodala firma ORESI.
- Poličky nad kuchyňskou linku dodala firma Subfosil a k výrobě je použito 6 tisíc let staré dubové dřevo.
- V policích jsou zasazeny speciální sklenice, které dodalo uskupení 3 sklářských autorek Penocze.
- Prémiové osvětlení je dílem české sklářské firmy Brokis.

Ložnice

- Dubová postel na míru z Novohradských hor.
- Police jsou stejně jako v kuchyni od firmy Subfosil.

Koupelna

- Hlavním materiálem baterie, která byla vytištěna na 3D tiskárně, je práškový titan. Baterii dodala firma Grohe.
- Recirkulační sprcha šetří až 90 % vody.
- Odpadní voda z koupelny je využita k zalévání.
- Mozaika se zrcadlem.
- Skleněná zástěna dodaná firmou Brokis Glass je vyrobena z recyklovaných střepů.
- Police s integrovaným umyvadlem dodány firmou Subfosil.

Středová část

- Vyrobena ze dřeva a propojena s tištěnou stěnou pomocí dřevěného rámu. Rám je ke stěně přidělán pomocí speciálních zámků.
- Okna byla vyrobena na míru v Českých Velenicích.
- Masivní stůl z tropického dřeva.

Technologie

- Travnatá část doplněna o speciální zavlažovací systém. Dodavatelem jsou Envilope a Top Wet.
- Moderní technologie, mezi které patří například inteligentní řízení nebo rekuperace, zaštituje firma BrandTech.
- O rovnoměrnou a rychlou distribuci tepla se stará podlahové vytápění od firmy Heatflow.