První z nich na mlýně 12. dubna zahájí sezonu a uvidíte, jak se pletou pomlázky, pečou jidáše a další věci, co k Velikonocům patří.

Mezi akcemi letos najdete i novinku. Deníku to řekla pracovnice muzea Lucie Kupcová. „Pro návštěvníky jsme připravili keramický den," uvedla. Na ukázky zpracování hlíny můžete do hoslovického mlýna vyrazit 21. června. Akce začne v 10 hodin.

Stálé expozice

Středověký vodní mlýn
Unikátně zachovaný vodní mlýn je expozicí sám o sobě. Tuto jedinečnou národní kulturní památku tvoří tři stavby – budova mlýna, stáj s roubeným chlévem a stodola s přístavkem. Objekty mají doškové střechy a jsou dobově vybaveny. V budově mlýna si lze prohlédnout dochované funkční mlecí zařízení, sýpku, roubenou světnici, obytnou světnici s pecí a kachlovým sporákem. V technických budovách jsou pak k vidění nejrůznější druhy zemědělského náčiní. Expozice přináší autentický obraz života na mlýně.

Ze života šumavského Podlesí
Stálá etnografická expozice je věnována životu venkovského lidu, přibližuje průběh zemědělských prací, pěstování a zpracování některých důležitých plodin a chov dobytka. Připomenuty jsou i tradiční pokrmy regionu, skladování a úprava potravin, a zvyklostí během kalendářního roku.

Může se hodit…

- Parkovat můžete na vyhrazeném parkovišti na začátku obce ve směru od Strakonic. K mlýnu není vjezd autem povolen, nemáte-li výjimku.
- Toalety najdete přímo v areálu středověkého mlýna.
- O občerstvení v době akcí není na mlýně nouze. Mimo akce se musíte spolehnout na automaty na pití a sušenky. V obci pak najdete restauraci, kam můžete zajít na oběd.

Otevírací doba

Duben, květen, září, říjen:
úterý až neděle od 9 do 16 hodin
pondělí zavřeno

Červen až srpen:
denně od 9 do 17 hodin

Základní vstupné

Možností vstupného je několik. Základní vstupné začíná na 40 korunách pro dospělého a 20 korunách pro děti, studenty a seniory. Bližší informace jsou na www.muzeum.strakonice.cz.