Strakonice – Mezinárodní dudácký festival je ojedinělá akce, která je zaměřena vysloveně na dudy jako tradiční lidový nástroj, na dudáckou tradici i současné využití dud. V pátek začne jeho už dvaadvacátý ročník. Kde se ale ve Strakonicích tato tradiční událost vlastně vzala?

Dá se říci, že předchůdcem byly Jihočeské slavnosti písní a tanců. Ty se konaly v letech 1955 až 1961.

Vhodnou příležitostí pro zrod festivalu bylo 600. výročí povýšení Strakonic na město v roce 1967. Od začátku u všeho byl nestor strakonických dudáků Josef Režný.

První ročník Mezinárodního dudáckého festivalu byl dvoudenní, konal se o víkendu 9. a 10. září 1967. Kromě Prácheňského souboru písní a tanců se ho tehdy zúčastnili domácí dudáci z Českých Budějovic, Brna Bíliny i z Prahy. Ze zahraničí přijeli dudáci z Francie, Irska, Polska a Velké Británie. Z Velké Británie dorazil John Forster Charleton, který se stal na dlouhou dobu nejpopulárnější osobností festivalu.

Po velkém úspěchu prvního ročníku festivalu se měl konat další hned za rok 5. až 8. září 1968. K jeho uskutečnění ale bohužel nedošlo. V srpnu toho roku totiž vtrhla na naše území vojska Varšavské smlouvy. Festival musel být zrušen a vyhlídky na jeho další pokračování tenkrát nebyly zrovna přívětivé. Nakonec se to ovšem podařilo a druhý mezinárodní dudácký festival se konal 7. až 9. září 1969.

Později již následovaly další ročníky ve dvou nebo tříletých intervalech, až se ustálily na systému festivalových bienále.