Sobota 11. října

12.50 Je zhruba hodina do uzavřením volebních místností a na sčítacím místě na strakonické radnici už se připravují na zpracování výsledků jak komunálních, tak senátních voleb. Podle posledních informací se ani ve Strakonicích nedá moc počítat s koncem před 22. hodinou.

12.09 V Drahonicích v tomto okamžiku volilo 103 lidí z 297 registrovaných voličů.

11.10 Bělčice. Ze 793 voličů zatím do zastupitelstva volilo 400 lidí, do Senátu přes 350. Uvedla to členka komise Hana Bobková. Podle ní lze předpokládat, že do konce voleb přijde ještě více lidí. Letos mohli v Bělčicích vybírat z šesti kandidátek - čtyři sdružení a dvě soukromé. Před čtyřmi lety byla ve hře jen tři sdružení.

Komunální a senátní volby 2014 ve Strakonicích

11.04 Ve Volyni ve volební místnosti okrsku číslo 2 v Malé galerii mají tři hodiny před koncem volem účast přes 40 procent. "A ještě se další voliči trousí, třeba ti mladší, co jdou teprve nakoupit a tak," uvedl předseda komuse Jan Mráz. Registrovaných voličů mají 799. Podle něj jsou i voliči, kteří obálku pro senátní volby odmítli. Lidi jim chodili průběžně, tak neměli dlouhou dobu prázdno, chodili jak v půl desáté večer, tak v devět ráno. "Byla tu i kontrola z kraje, tak jsme se opravdu nenudili," podotkl. 

10.53 V Mladějovicích přišlo k volbám prozatím 90 voličů ze 142 zapsaných.

10.51 V Blatné v okrsku číslo 2 v prostorách městského úřadu na Třída TGM mají 797 registrovaných voličů. Z nich zatím odvlilo asi 30 procent. Lidé si berou obě obálky - komunální i senátní. Zatím je sobotní účast slušná, lidé chodí a mají zájem.

10.45 Ve Vodňanech ve volební místnosti okrsku číslo 11 v prostorách Mateřské školy v ulici Výstavní má i se pátkem odvoleno zhruba třicet procent voličů. Registrovaných jich tam přitom mají 490. "O malinko méně hlasují lidé do senátu," naznačila zapisovatelka komise Magdaléna Chlumská.

10.11 Dvacetiletý Daniel Mencl tráví svůj volný čas u volební komise jako její předseda popáté. „Poprvé jsem měl trochu strach, ale nakonec všechno proběhlo hladce," zavzpomína. Jako předseda musí dbát například na pořádek ve volební místnosti i v jejím blízkém okolí. Dohlíží na hladký průběh voleb, například aby mohli voliči upravit hlasovací lístek za plentou a tak dále. Zahajuje a také ukončuje hlasování v oba volební dny, a další administrativní věci. Jako předseda komise je u voleb popáté.

Daniel Mencl

9.15 V Paračově odvolilo 37 z 82 zapsaných voličů.

9.04 Za pátek měli ve volební místnosti číslo 19 v ulici Ellerova ve Strakonicích volební účast přibližně 23 procent. Registrovaných voličů je tu 605. "Je to poněkud méně, než jsme čekali," řekl za komisi Josef Němec. V sobotu poránu přišlo teprve několik lidí. 

8.53 Ve volebním okrsku číslo 26 v budově Základní školy Povážská odvolilo přes třicet procent voličů. 

8.15 Do volebního okrsku číslo 12 v budově odboru dopravy přišlo od 8 hodin 12 voličů. Celkem tu svůj hlas odevzdalo 220 lidí z 670 registrovaných. 

7.20 Za 40 minut se opět otevřou volební místnosti. Volit můžete do 14 hodin.

Pátek 10. října

22.00 Volební místnosti se zavřely. Včetně té v prostorách strakonické radnice. Ta patří k jednomu z největších okrsků ve Strakonicích číslo 13, který má 1264 registrovaných voličů. Podle informací zapisovatele Jiřího Matáska tam na začátku voleb přišlo v průměru třicet lidí za hodinu a volili většinou pro zastupitelstvo i senát. 

20.16 Ve Štěkni měla za prvních pět hodin voleb odvoleno v komunálních volbách stovka lidí, stejně tak i do senátu. Celkový počet registrovanýc voličů je u nich 562.  

18.49 Ve volební místnosti okrsku Čejetice 1 v mateřské škole mají 592 registrovaných voličů. Do zastupitelsva v té době odvolilo asi dvacet procent, do senátu tak do 13 procent. Podle členů komise to zatím vypadá na o něco menší účast než při mnulých komunálních volbách. 

17.23 Strakonický oksek číslo 22 v ZŠ Dukelská má 911 voličů. z nich už odvolilo 15,26 % do zastupitelstva a 14,93 % do Senátu.

17.15 Hlavní nápor nedočkavců měli v Bělčicích ve volební místnosti na obecním úřadě hned po otevření, pak už lidi chodili průběžně. Ze 793 registrovaných voličů jich asi do čtvrt na šest přišlo zhruba 120. „I do senátu jich přitom volilo přes osmdesát," informovala členka okrskové volební komise Hana Bobková. Bělčice mají ještě jeden okrsek, a to v Újezdci.

17.01 Za první tři hodiny přišlo v Záboří k volbám zhruba šedesát lidí. Z nich jen něco přes polovinu volilo kromě komunálních voleb i do senátu. Celkově mají registrovaných voličů 255. „Lidi chodí průběžně, snad jen v sobotu ráno o něco víc," konstatovala zapisovatelka okrskové volební komise Květuše Krejčová.

16.00 V Paračově do 16. hodiny odevzdalo svůj hlas 15 voličů z 82.

15.44 V Kraselově odvolilo do této chvíle 28 lidí z celkového počtu 194 zaregistrovaných voličů. "Víc lidí volí do obecního zastupitelstva než do senátu," informovala předsedkyně okrskové volební komise Miroslava Hadová. Do této chvíle byli také už u tří lidí s přenosnou urnou.

15.12 V Kadově už přišlo jedenáct voličů, první dokonce ve 14.01. Větší nápor čekají dneska. "Lidi tu chodí k volbám spíš v pátek," zmínila se zapisovatelka okrskové volební komise Jana Novotná.

14.45 V Mladějovicích se do volební místnosti davy nehrnou.  "Zatím přišlo je pár lidí," řekla Deníku členka komise Edita Lukešová.

14.32 Mezi prvními voliči do okrsku 26 na ZŠ Povážská ve Strakonicích dorazil pan Jaroslav. "Volit chodím vždy. Své hlasy jsem přiděloval pečlivě a snad jsem vybral dobře," řekl jen pár minut po otevření volební místnosti. Během první půl hodiny odvolilo 41 z 1088 zapsaných voličů.

14.00 Otevřela se i volební místnost v areálu strakonické nemocnice. Ta má už třetí volby jiné působiště. Ze studovny lékařské knihovny se přestěvovala do zasedací místnosti na ředitelství. "Máme to tady určitě pohodlnější a modernější, ale je tu také méně místa," uvedla předsedkyně okrskové volební komise Renata Kovářová. Sem míří voliči s bydlištěm v areálu nemocnice nebo v sousední ulici MUDr. Hradeckého. Mají také nahlášených šest pacientů, kteří budou volit do přenosné urny přímo na pokojích. To se ale týká jen voleb senátních.

Volby ve strakonické nemocnici.

13.00 Za hodinu se otevřou volební místnosti. Jen ve Strakonicích zhruba je 18 600 právoplatných voličů a o jejich přízeň usiluje na 11 kandidátních listinách 227 uchazečů o post městského zastupitele a dalších 10 osobností kandiduje do Senátu Parlamentu České republiky.