Leden

Kolem pamětní desky v Základní škole ve Volyni chodili žáci mnoho let, aniž by tušili, že za ní je ve schránce ukrytý dnes už sto let starý dokument.
Unikátní nález Pamětní listiny dívčí a měšťanské školy
z let 1913 – 1914 v polovině ledna nechal chladným ředitele základní školy Františka Jáchima. „Takové dokumenty se zkrátka někdy najdou," konstatoval tehdy.
Obsah schránky popsal vedoucí volyňského muzea Karel Skalický. „Je to velmi zajímavý, několikastránkový dokument, zachycující historii školy. Je v něm zapsán i začátek světové války," podotkl. „Listina je ve vynikajícím stavu, skoro to vypadá, jako kdyby tam byla jen pár dní. K tomu přispěl fakt, že se do schránky nedostala vlhkost a dokument je psaný na pergamen, nikoliv obyčejný papír," vysvětlil.
Že nějaký dokument za pamětní deskou je, zjistil Ivo Kopka, učitel z volyňské průmyslovky, ze školních kronik. „Syn je potřeboval k něčemu do školy. Jak jsem dělal kopie, rovnou jsem si je přečetl," dodává. Schránka se do úkrytu vrátila v září, kdy škola slavila sto let. Ukrývá poselství budoucím generacím i kopie původních dokumentů.

Únor

Strakonický brankář Alexander Salák hájil české barvy na olympiádě v Soči. Jeho výkony s napětím sledoval celý národ, nejvíce ale jeho otec Peter Salák. „U každého zápasu jsou ty pocity stejné od dětství až do současnosti. Je to zápas jako každý jiný. Samozřejmě olympiáda je specifická. Je to něco, po čem každý sportovec touží. Pocity jsou jako kdybych s ním v té bráně byl i já. Ale zase to není tak, že bych chytal za něj. Spíš se dívám a hodnotím," prozradil tehdy. U televize fandil v hokejovém dresu svého syna.
Ten před odjezdem pomýšlel na medaili. „Medaile je určitě velký sen. Ale hlavní je olympiádu dobře odehrát, aby lidi byli spokojeni. Když je úspěch, tak vás všichni plácají po ramenou. A když není, tak si na vás vždycky něco najdou. Tak to prostě je. Chci, abych byl hlavně sám spokojen se svým výkonem a přínosem pro tým," řekl Alexander Salák těsně před odjezdem do Soči.
Tu sice čeští hokejisté nevybojovali, strakoničtí fanoušci ale hrdí určitě byli.

Březen

V pondělí 3. března převzal pomyslné žezlo nad královstvím sportu a tělovýchovy. Bývalý manažer v bankovnictví Pavel Mareš (58) je tak novým šéfem Správy tělovýchovných a rekreačních zařízení města Strakonice (STARZ).
Jeho předchůdce Pavel Dušek vedl STARZ třiadvacet let. Když se nedočkal rekonstrukce plaveckého stadionu a vzniku akvaparku, ve svých 56 letech se rozhodl skončit. Vrátil se k tomu, co vystudoval – k veterině.