Obnovení výroby elektřiny podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka předcházelo vyvažování, kontroly a diagnostika turbíny. „Aktuálně je blok na sedmdesáti procentech výkonu. Druhý blok je v provozu na plném výkonu,“ uvedl v úterý dopoledne Marek Sviták.

Pondělní kontroly zajišťovali odborníci od výrobce. Na Temelín přivezli speciální měřící aparaturu, která měří vzájemnou polohu těsnících kroužků statorové části turbíny a její hřídele. Na základě výsledků provedených kontrol je potvrzen další provoz turbosoustrojí.

Specialisté také upravili vyvážení celého turbosoustrojí. „Bedlivě budeme sledovat provozní parametry, prioritou je pro nás samozřejmě bezpečnost zařízení, které budeme provozovat další desítky let,“ řekl Jan Kruml, ředitel Jaderné eletrárny Temelín

Důvodem odpojení prvního bloku od přenosové soustavy bylo zvýšené chvění, které operátoři zaznamenali v neděli ráno. Jednalo se o provozní záležitost bez vlivu na jadernou bezpečnost. I proto vedení elektrárny rozhodlo ponechat v provozu reaktor, konkrétně na třetinovém výkonu.