„Nadprůměrně teplé počasí převládalo téměř celý měsíc, ochladilo se až po Štědrém dni," dodala. Srážkově byl měsíc sice v mezích normálu, ale blíže podnormálnímu množství. Prosinec byl ale velmi skoupý na sníh.

Na Šumavě napadlo více sněhu až ve druhé dekádě, který ale roztál a přibýval až od Štěpána. Nejvíce sněhu – 25 centimetrů – bylo naměřeno  na šumavském Churáňově v pátek 12. 12. a na Filipově Huti ve středu na Silvestra 31. 12.

Nejvíce srážek  spadlo za celý měsíc jako obvykle v zimě na Šumavě, Filipova Huť zaznamenala 91 milimetrů a Prášily 98 milimetrů, což odpovídá normálu. V nižších a středních polohách spadlo 
i méně než 20 milimetrů (například České Budějovice měly jen 19 milimetrů), ale většinou to bylo také v mezích normálu.

Rok 2014…byl srážkově normální. Jednotlivé měsíce byly jako na houpačce, buď suché a nebo s nadbytkem srážek.

Rok byl teplotně silně až mimořádně silně nadnormální. Převažovaly velmi teplé měsíce, teplotně průměrné až podprůměrné byly květen a srpen.

V prosinci nepřišly ani pořádné mrazy. Na horách klesla teplota trvale pod 0°C až od vánočního 26. prosince, v nižších a středních polohách od 27. prosince. „Jen čtyři až šest dnů v nižších a středních polohách bylo s celodenním mrazem, čemuž říkáme ledový den," uvedla klimatoložka Miloslava Starostová.

Nejvyšší denní teplota v jižních Čechách byla +13,4°C a byla naměřena v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a v Byňově u Nových Hradů 
v neděli 14. prosince. Ještě 
23.  prosince krátce před Štědrým dnem  převládalo velké teplo, maximální denní teplota překročila na mnoha místech 10°C. V Českých Budějovicích bylo dokonce  +12,1°C, 
v Husinci na Prachaticku 
a v novohradském Byňově +11,5°C.

Nejstudenějším dnem byla sobota 27. prosince na Šumavě na pověstné Rokytské slati s nejnižší minimální teplotou –27,2°C. „Od tohoto dne až do  třicátého prosince se na šumavských slatích vyskytovaly mrazy pod minus dvacet stupňů," sdělila Miloslava Starostová.

V nižších polohách bylo nejstudenějším dnem úterý 
30. prosince, kdy ve Vráži 
u Písku klesla teplota na –13,5°C, v Českých Budějovicích a v Třeboni na –13°C.