Podle ředitele Rybářství Hluboká CZ Vladimíra Kaisera to bude 28. října. Návštěvníky čeká pohled na tradiční řemeslo pod hrází a na hrázi například široká gastronomická nabídka ryb v různé úpravě.

Tradičně nabídnou podívanou na výlov i doprovodný program i v Rybářství Třeboň. Podle předsedy představenstva Josefa Malechy to bude na hrázi Rožmberka ve dnech 7., 8. a 9. října. Zátah zde pro veřejnost provedou třeboňští rybáři vždy ráno v sedm hodin.

Cena se přehoupla přes stovku

Se zahájením podzimních výlovů také přichází zdražení. Ceny rostou kvůli tomu, že všechny vstupy zdražily. Josef Malecha upozorňuje, že je to hlavně otázka krmení. „Z roku na rok je o sto až sto padesát procent dražší,“ zdůraznil. „V srpnu jsme proto zdražovali. Maloobchodní cena netříděné ryby na sádkách Rybářství Třeboň je v současné době 119 korun za kilogram včetně daně z přidané hodnoty,“ upřesnil Josef Malecha. „Co bude na Vánoce nevím. Bude záležet na tom, jak dopadnou výlovy. Ještě nemáme sloveno,“ konstatoval Josef Malecha za klíčového producenta v oboru. Doplnil, že odhad letošních výnosů je pod pětiletým průměrem.

Artroskopická operace kyčelního kloubu na ortopedii v českobudějovické nemocnici.
Jihočeské nemocnice navýší kapacity ortopedických operací, pacienti čekají roky

V Blatenské rybě zatím dávají dohromady přesný itinerář výlovů. Podle obchodního náměstka Václava Miloty už ale vědí termíny dvou nejdůležitějších. „Podkostelní v Putimi budeme lovit 15. října a 25., 26. a 27. října Labuť na Prácheňsku,“ uvedl Václav Milota. To se budou také prodávat ryby na hrázi.

Nasadili méně

Hlubočtí rybáři čekají, že letos sloví ryb méně, už kvůli tomu, že na jaře také méně nasazovali, třeba proto, že v rybnících bylo málo vody. V říjnu chtějí upravovat ceník a zřejmě bude kilo kapra kvůli dražším vstupům už za více než sto korun. „O něco zdražit musíme, ale aby byly ryby prodejné,“ říká Vladimír Kaiser.