První výjezd k "vodě" měli dobrovolní a profesionální hasiči v Jindřichově Hradce do areálu nemocnice. V budově B, kde sídlí porodnice, bylo kolem 30 centimetrů vody. "Je to prakticky nejníže položená budova nemocnice a voda se dostala do výtahových šacht a pak na chodby," popsal velitel SDH Lubomír Beran.

VAROVÁNÍ PRO VODÁKY: Vltava je v těchto dnech nebezpečná, vinou množství srážek z posledních dnů a týdnů je v Českém Krumlově zvyšený průtok. Ve Vyšším Brodě Povodí Vltavy vypouští do řeky 22 m3/s, Krumlovem protéká téměř 40 kubíků. "Zatím jsme nemuseli řešit žádnou mimořádnou událost, kdy by došlo ke zranění osob, ale situace je v těchto dnech riziková," varuje mluvčí HZS JčK Vendula Matějů. 

Někteří vodáci na Vltavě varování nedbali:

Vltavou se na svátek 5. července valilo 40 kubíků vody za vteřinu. Někteří vodáci se od nebezpečí spojeného se zvýšeným průtokem odradit nenechali. | Video: Deník/Zuzana Gabajová

Fotogalerie: Vltava - průtok 40 m3/s 5. července 2022

Před 9. hodinou ranní pak hasiči zasahovali v gymnáziu, kde voda zaplavila šachtu, odkud se dostala do prádelny. Zde bylo asi 20 centimetrů vody. 

K tradičním místům, kde přívalové deště způsobují problémy, patří také nábřeží a silnice od nádraží na Prahu.

Zde tradičně u čerpací stanice MOL vznikla na několik desítek minut laguna. "Z celkových necelých 20 zasahů jich čtrnáct bylo práve v okolí Jindřichova Hradce a Suchdola nad Lužnicí. Profesionální a dobrovolní hasiči čerpali vodu několikrát v Suchdole nad Lužnicí, kde také museli pročišťovat místní potok a propustky. Dále čerpali například v Plavsku, Příbrazi nebo Stráži nad Nežárkou," doplnila tisková mluvčí HZS JčK Vendula Matějů.

close Přívalové deště v Jindřichově Hradci 5. července 2022. info Zdroj: Deník/Lenka Novotná zoom_in Přívalové deště v Jindřichově Hradci 5. července 2022.

"Velmi silné bouřky se vytvořily v brzkých ranních hodinách na jihozápadě Čech. Jejich největším nebezpečím jsou přívalové srážky o intenzitě přes 30 mm za 30 minut. Další bouřky se začínají objevovat na Vysočině," hlásil před pátou ranní Český hydrometeorologický ústav na svém facebookovém profilu. Výstraha před velkou vodou platí až od úterních večerních hodin.