Hlavním úkolem strakonických vojáků je zabezpečovat pozemní protivzdušnou obranu. Zajišťovat ji budou také aliančním jednotkám, se kterými budou od ledna 2022 působit na vojenské základně v litevské Rukle. „Cvičení simulovalo činnost jednotky na základně v Rukle v době míru i při plnění úkolů v operačním prostoru v případě krize,“ uvedl velitel jednotky major Rostislav Růžička.

Během cvičení byly rozehrány desítky incidentů, které měly prověřit nejen to, že jsou vojáci schopni vést bojovou činnost, ale že obstojí i v dalších situacích, jež mohou v misi nastat. Kromě boje se vzdušným protivníkem tak například poskytovali první pomoc zraněnému vojákovi, řešili poškozenou techniku nebo demonstraci místních obyvatel před vojenskou základnou.

Komunikovali v angličtině

Cvičení prověřilo také schopnost vojáků komunikovat v anglickém jazyce. Při jedné ze simulovaných situací velitel jednotky a tisková mluvčí poskytovali v angličtině rozhovor novinářům, vedoucí praporčík se zase zúčastnil pracovního jednání s vrchním praporčíkem německého praporu. „Mým úkolem bylo domluvit účast českých vojáků na charitativním běhu, organizovaném mezinárodním bojovým uskupením v Litvě. Celý rozhovor probíhal v angličtině. Reagovat bezprostředně na otázky, jež v průběhu jednání vyplynuly, nebylo snadné. Na to se nemůžete nikdy zcela připravit,“ prohlásil nadrotmistr D. H., který stejně jako ostatní vojáci doufá, že si v misi zlepší jazykové schopnosti.

Pod tlakem řešili desítky incidentů

Na průběh certifikačního cvičení dohlíželi hodnotitelé z Velitelství výcviku – Vojenské akademie z Vyškova, hodnotitelé z velitelství vzdušných sil a velitelství pro operace, v jehož podřízenosti bude jednotka po dobu nasazení v zahraniční operaci.

Skupina rozehry, jež naplánovala incidenty, nešetřila štáb ani palebnou baterii. Zkoušela tak, jestli jsou vojáci schopní fungovat i pod tlakem a ve stresu. „Snažil jsem se s jednotkou strávit co nejvíc času a dodat jim sebevědomí,“ vysvětlil nadrotmistr D. H., v čem mimo jiné spočívá práce vedoucího praporčíka, který je poradcem velitele pro „stříbrný“ sbor, tedy má na starosti vojáky v poddůstojnických a praporčických hodnostech. „Cvičili devět měsíců. Za tu dobu udělali obrovský kus práce a jsou dobře připraveni,“ je přesvědčený vedoucí praporčík.

Součástí certifikačního cvičení bylo i přezkoušení ze základních bojových dovedností jednotlivce. Vojáci museli předvést, že jsou schopní správně manipulovat se zbraní, reagovat na útok chemickými zbraněmi, poskytnout první pomoc či uhasit požár. Hodnocena byla také činnost velitelů družstev a operátorů při ovládání protiletadlových raketových kompletů RBS-70 a vojáků, kteří obsluhují systémy velení a řízení palby.