Půl roku platí vyhláška o bezhotovostním výkupu kovů a krádeží je méně.
Strakonickému deníku to řekla policejní mluvčí Jaromíra Nováková. „Přesná čísla zjistit nelze, ale z praxe policistů je zřejmé, že počet případů odcizení kovů klesl," uvedla.
K poslednímu velkému ztrácení kanálových poklopů došlo ve Strakonicích před dvěma třemi lety. Podle ředitele Technických služeb Strakonice Ludvíka Němejce, šlo o výjimečnou situaci. „Naše město se s touto problematikou nijak zásadně ani v minulosti nepotýkalo," zmínil se.
Podobně jsou na tom také 
v Blatné. „Kanály se u nás nikdy moc neztrácely. A když, nahradili jsme je plastovými, které vydrží stejnou zátěž," uvedl místostarosta města Pavel Ounický.
Jak uvedl vrchní strážník Městské policie Vodňany Jan Sladký, vyhláška ve městě nic nezměnila. „Čas od času se případy krádeže kovů vyskytly. Řešili jsme například krádeže měděných okapů," zmínil se.
Ve Volyni se kovy podle starosty města Václava Valhody ztrácí. „Pravda je, že to není v takovém rozsahu jako dříve, ale sběrači kovů si cestu najdou. Záleží na sběrnách, zda vyhlášku dodržují," podotkl.
Vyhláška vstoupila v platnost letos 1. března.

- Vyhláška č. 27/2015 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady, která mění pravidla výkupu kovových odpadů pouze od nepodnikajících fyzických osob, vešla 
v platnost 1. března 2015.
- Obecně lze říci, že za kovy je možné nyní poskytnout úplatu pouze bezhotovostním platebním stykem. Sběrny a výkupci mohou volit různé způsoby bezhotovostních plateb, Ministerstvo životního prostředí jim ale doporučilo, aby používali pouze převod na účet nebo poštovní poukázku.
- Vyhláška má zamezit obchodování s kradeným kovem. To se podle všeho daří.

Vyhláška přidělala výkupnám práci

Majiteli provozovny sběrných surovin ve Strakonicích Janu Bradáčovi to podle jeho slov přineslo pouze práci navíc. „Těm, co nemají účet, musím peníze posílat složenkou. S tou musím na poštu. Adresu na složenku opisuji z občanských průkazů, ale stává se, že se složenka vrací zpět, protože ten člověk na uvedené adrese nebydlí. Já pak nevím, kam peníze poslat. Ta vyhláška je, podle mého, úplně k ničemu," posteskl si.

To, že by vyhláška zabránila vykrádání sběren a výkupen, posoudit nemůže. „Nám tady nikdy nic neukradli," vysvětluje.
S krádežemi se nepotýkali ani ve výkupně kovů Celia v Řepici. Vyhlášku o bezhotovostním výkupu přijali bez problémů. „Nevadí nám to. Je ale pravda, že to pro nás znamená o něco víc práce," uvedl Pavel, zaměstnanec výkupny, který si nepřál uvádět celé své jméno.
Podotkl, že po zavedení vyhlášky se setkali s úbytkem zákazníků. „Ze začátku chodilo méně lidí. To už se ale srovnalo," uzavřel.

Bezhotovostní platby za výkup kovů od lidí zavedlo ministerstvo životního prostředí od 1. března letošního roku. Vyhláška má zamezit obchodování s kradeným kovem.
Ministerstvo chce také prosadit zákon, aby se za bezhotovostní platby považoval pouze převod na účet nebo například poštovní poukázka. V současném znění zákona o odpadech totiž nejsou požadavky na způsob provádění bezhotovostní úhrady přesně specifikovány. Sběrny tak mohou nařízení obcházet vyplácením různých jiných poukázek.

JAKUB VACÍK