Obecně platí, že průměrné výsledky žáků v češtině jsou lepší než v matematice. Celorepublikový průměr pro češtinu je 55,3 procenta, u matematiky je to o zhruba 14 procentních bodů méně.

close info Zdroj: Deník zoom_in

Deník získal zajímavá data, která prozrazují, z jakých základních škol na Strakonicku zvládají žáci nejlépe přijímací testy na střední školy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia. V průzkumu bodovaly jak velké základní školy v okresním městě, tak i ty menší.

Výsledky žáků škol ze Strakonicka:
(uvedeno je pět škol s nejlepšími výsledky)

Matematika 
ZŠ Radomyšl (51,55 %),
ZŠ a MŠ Bělčice (47,82 %),
ZŠ Krále Jiřího z Poděbrad Strakonice ( 47,73 %),
ZŠ a MŠ Volenice (46,77 %),
ZŠ Povážská Strakonice (46,69 %).

Čeština
ZŠ a MŠ Volenice (60,09 %),
ZŠ Povážská Strakonice (59,55 %),
ZŠ J. A. Komenského Blatná (58,39 %),
ZŠ Krále Jiřího z Poděbrad Strakonice (58,03 %),
ZŠ Bavorov (57,75 %).

Co znamenají údaje? Jde o průměrné procento dobře vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50.00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.

V obou skupinách si výborně vede strakonická Základní škola Krále Jiřího z Poděbrad. V čem vidí příčiny úspěchu samotní žáci, kteří se letos chystají pokračovat na středních školách?

Žákyně deváté třídy Daniela Wintrová se hlásí na gymnázium. „Každý týden máme jednou doučování z češtiny a jednou z matematiky. Myslím si, že se učitelé opravdu hodně snaží, abychom tomu co nejvíce porozuměli,“ říká s tím, že silnější se cítí být v češtině. Podle ní je ale znát i zájem jejích spolužáků.

Matyáš Dunovský míří na Střední školu letectví a výpočetní techniky Odolena Voda. „Tahle škola je spíše o matematice. Takže, i když doučování není povinné, je fakt lepší na něj chodit. Lépe pak rozumíme otázkám,“ říká.

V přijímačkách z českého jazyka se v pětici škol ze Strakonicka objevila ZŠ J. A. Komenského z Blatné. Ta má úspěšnost 58,39 procent a z pěti škol ze Strakonicka je třetí. I tady hraje velkou roli práce pedagogů a zájem dětí. „Máme předmět Praktika z českého jazyka, který si děti mohly zvolit jako povinný i nepovinný předmět,“ vysvětluje ředitelka školy Jana Krapsová. Podle ní je ale především důležité, aby děti pochopily zadané otázky a uměly pracovat s textem a časem. „Velmi často neuspějí jenom proto, že nepochopily otázku. Ty totiž někdy bávají zbytečně složité,“ doplnila Jana Krapsová.

V žebříčku matematiky na Strakonicku kraluje Základní škola Radomyšl. Tady byla loni úspěšnost přijatých žáků 51,55 procent. „Je to především díky paní učitelce Mileně Marouškové, která se snaží děti co nejlépe připravit. A zároveň také zájmem samotných dětí,“ uvádí ředitel školy Jan Babka. Škola hodně využívala možnost doučování.

Matikářka Milena Maroušková vidí úspěch především v tvrdé práci. A v stále platných nepopulárních metodách během běžných hodin matematiky. „Písemky, zkoušení, vzorečky, vše stále dokola. Jsem přísná učitelka a nedávám dobré známky zadarmo,“ říká bez servítku Milena Maroušková.

Jak a podle čeho jsme vybírali nejlepší školy?
• Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy.
• Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia.  Zdroj: prijimacky.ai a Cermat