Chudinská ghetta zemí třetího světa nebo ruiny města po válce nyní připomínají některé okrajové části jihočeské metropole. Nahromaděné pytle s tlejícím odpadem, rozmáčené koberce, zapáchající igelity nebo nezpeněžitelné součásti vraků aut. Podle odhadů radnice v Budějovicích týdně vyroste kolem třiceti nových černých skládek, nejčastěji ve Čtyřech Dvorech, na Šumavě, v Rožnově či v Suchém Vrbném. Zcela patrný je však tento problém také u garáží v Husově kolonii, které se brzy začnou bourat kvůli stavbě zanádražní komunikace.

Majitelům v únoru vypršely nájemní smlouvy a je zřejmé, že někteří z nich si s vyklízením objektů nedělali těžkou hlavu. Vše nepotřebné bez skrupulí naházeli do křovisek za garážemi a nejspíš čekají, až to někdo uklidí. Do nejbližšího sběrného dvora v Dolní ulici je to přitom necelé dva kilometry, obyvatelé města zde navíc mohou ukládat odpad bezplatně. Přestože na nelegální skládky pravidelně dohlížejí policisté i strážníci, šance k dopadení a usvědčení viníků jsou malé.

Mluvčí městské policie Václav Sup našemu Deníku řekl, že strážníci loni zaznamenali celkem sto případů, znečišťovatele dopadli pouze osmnáctkrát. Mezi poslední přistižené patří muž, kterého načapala hlídka koncem února na křižovatce Novohradské a Šroubárenské ulice, jak vyndavá z auta tašky s tříděným odpadem a odkládá je na volnou plochu.

„Poučili jsme dotyčného, že se dopouští přestupku. Hlídka sepsala protokol a předala ho správnímu orgánu. Téhož dne se na stejném místě podařilo zastihnout další osobu, jíž jsme na místě uložili blokovou pokutu," popsal Václav Sup a dodal, že po těchto zkušenostech strážníci zvýšili kontroly, aby se podobné prohřešky opakovaly co nejméně. Zároveň upozornil na fakt, že za zakládání černých skládek může být považováno i odkládání odpadu vedle kontejnerů. Pokud už policisté nebo strážníci někoho chytnou takříkajíc za ruku, za přestupek proti veřejnému pořádku mu ve správním řízení hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Praxe ale většinou bývá jiná.

Symbolické pokuty

Jan Kostík pověřený zastupováním vedoucího správního odboru českobudějovického magistrátu, našemu Deníku řekl, že správní odbor loni obdržel 15 oznámení o podezření ze spáchání přestupku, který se týká neoprávněného založení skládky nebo odložení odpadků nebo odpadů mimo vyhrazená místa. Šest případů úředníci odložili, protože se v zákonné lhůtě nepodařilo zjistit konkrétního viníka. Jedno oznámení magistrát předal k dořešení do místa trvalého bydliště znečišťovatele a pokutu tak uhradilo pouze osm lidí. Sankce nebyla nijak vysoká, všichni viníci totiž dohromady zaplatili jen 7700 korun. „Pokud nezaplatí 
ve stanovené lhůtě, provádíme součinnostní úkony, při kterých zjišťujeme například to, zda má viník bankovní účet a podobně. V případě negativního zjištění věc předáme celnímu úřadu, který pak pro nás pokuty vymáhá," vysvětlil Jan Kostík.

Vybrané pokuty představují pouze zlomek částky, kterou pak za úklid černých skládek vydají daňoví poplatníci. Náměstek primátora Kamil Calta poznamenal, že magistrát ročně investuje 1,25 milionu korun, tyto peníze by přitom podle něj mohly posloužit mnohem důležitějším a užitečnějším věcem, třeba opravám chodníků. „Proti původcům černých skládek bohužel není žádná účinná obrana, jejich vynalézavost je obrovská. Pokud člověk nebude chtít ani ctít pravidla slušného chování, nic se nezmění," dodal náměstek Kamil Calta.