Jedná se o autentický příběh člověka, kterého si při cestě na pracovní dovolenou, úředníci ve Spojených arabských emirátech spletou s jinou osobou, po níž už delší čas pátrají, zadrží ho a uvězní. Zadrželi ho tedy nedobrovolně a nespravedlivě. V knize současně ukryl jakési poselství, že i v době izolace a restrikcí může být člověk šťastný.

"Zatkli mě na letišti jako běžného turistu, kterého si spletli s jinou hledanou osobou. Navíc já v té zemi pouze přestupoval na jiné letadlo. Se skupinou lidí jsme letěli na moji oblíbenou Srí Lanku, kam se pravidelně a rád navracím. Tuto moji zkušenost jsem začal aktivně zapisovat na motáky a do darovaného notesu již několik dní po mém zatčení," uvedl Josef Šálek, jak vznikal text.

Pochopil, že i když se ocitl v téměř bezvýchodné situaci, dokáže ji poměrně dobře zvládat. "Nevěděl jsem kdy a jestli mě pustí na svobodu. Rozhodl jsem ale vše zaznamenávat pro případ, že bych to jednou mohl zveřejnit. Chtěl jsem lidem předat vzkaz, že i ty nejtěžší životní situace, je možné zvládnout. A nejen to. Dokonce z nich i mnohé získat," vysvětlil autor prvotiny a životní kouč.

Je to poselství

Příběh se dotýká i současné doby, mnoho lidí musí žít v izolacích. "Přišli jsme během pandemie o mnohé benefity, které určují naši představu o svobodném životě. Já se ve vězení naučil být šťastným i ve velmi těžkých podmínkách. Nevěděl jsem, kdy mě osvobodí, neuměl jsem jejich řeč, byl jsem v mnoha věznicích ve dvou Emirátech. Zažil jsem právo šaría, poznal islám zespoda a byl na celách i s dvaceti dalšími spoluvězni," přiblížil Josef Šálek.

Přesto si vytvořil svůj osobní řád, psal a cvičil. "Mentálním tréninkem jsem se stal šťastným a když mě po 66 dnech právníci obhájili, mohl jsem tuto moji zkušenost ohromně zúročit," poznamenal.

Na dně našel poklad

Jeho příběh se tak stal poselstvím dnešní doby. "I v době koronavirové můžeme být šťastní a využít její obrovský potenciál ve svůj prospěch. Třeba už jen v tom, že se začneme více spoléhat na sebe než na vnější podmínky, které nám nyní nemohou zpříjemňovat život. Je důležité abychom převzali zodpovědnost za své životy a své zdraví a nespoléhali se na to, že to za nás vyřeší ostatní. Jednoduše řečeno, štěstí a spokojenost je stav mysli a emocí a nemusí být podmíněn vnějším okolnostem ani našim představám," dodal Šálek s tím, že proto kniha dostala název Zlaté dno.

"Na každém dnu lze zároveň nalézt i ten největší poklad, v každé těžké situaci můžeme najít i velký osobní přínos," míní. Ve vězení prožil různé zátěžové situace, kterým se naučil čelit a zvládat je. Postupně se mu to dařilo více a více, a tak se rozhodl, že svůj příběh začne zaznamená. Zprvu na motáky, později do darovaných notesů od svých spoluvězňů.

Při svém nedobrovolném pobytu se zároveň setkal s mnoha kulturami a národnostmi a popsal tak jejich zvyky a mentalitu. "Seznámil jsem se blíže s islámem, právem šaría a s arabskou justicí," dodal Šálek.

Veškeré zážitky živě popsal, včetně různých podpůrných technik a praktik, které mu pomohli náročnou situaci zvládnout. "To vše v rozpoložení, při kterém jsem nevěděl, jak dlouho budu vězněn a zda-li se vůbec o mém příběhu a nespravedlivém věznění veřejnost dozví," uvedl.

INFOBOX: Josef Šálek se ve svém civilním životě věnuje koučování lidí a rozvoji jejich mentálních a fyzických dovedností. Sám v nich vyniká a v současné době je čerstvým držitelem světového rekordu v nejrychlejším naboso uběhnutém půlmaratonu na sněhu a v mrazu, českého rekordu ve výdrži v planku, nebo-li "prkně a držitelem českého rekordu v nejrychleji naboso uběhnutých 10-ti kilometrech. Do konce roku chce vydat svoji další knihu, plnou různých pravidel a technik, které pomáhají zvládnout psychicky i fyzicky náročné životní situace.