Například T.G. Masaryk byl ve Strakonicích ještě než se prezidentem stal. V domě čp. 8 na Velkém náměstí pronesl 16. února 1891 svoji kandidátní řeč před svým zvolením za poslance do říšské rady. Tuto událost připomíná pamětní deska.
Vzpomínku na setkání svého dědečka s prezidentem Edvardem Benešem má nynější strakonický starosta Pavel Vondrys. „Fotografie vznikla v roce 1946. Je cenná už tím, že pan prezident Beneš na podobné návštěvy moc nejezdil," řekl Pavel Vondrys.
Dlouholetý novinář František Třeštík zavzpomínal na své novinářské začátky. Jeho žurnalistikou dráhu odstartovala návštěva prezidenta Gustáva Husáka. „To bylo v roce 1970 nebo 1971. Bylo mi 24 let a Husák tehdy navštívil ČZM, družstvo v Chelčicích a odpoledne měl setkání s představiteli města. Tam už jsem ale jako bezpartijní nesměl," oživil vzpomínky. Dlouhé roky pak visela v Síni tradic v ČZM fotografie, na které s Husákem byl. „Po roce 1989 ji ale sundali," dodal.
Poslední prezidentskou návštěvu zažily Strakonice v roce 2010. Patronaci nad Mezinárodním dudáckým festivalem měl prezident Václav Klaus.