V červenci měla začít přestavba spojovacího krčku u Základní školy Dukelská ve Strakonicích uzavřeného kvůli azbestu. Zatím ale kolem školní budovy žádný stavební ruch vidět není.
Zeptali jsme se proto na strakonické radnici, zda nedošlo k dalšímu zdržení. Jak ubezpečila mluvčí městského úřadu Marie Kotlíková, práce začaly načas. „Dá se říct, že reálně od 4. července a pokračují podle harmonogramu. Zatím jsou to ale přípravné kroky, řeší se například otázka bezpečnosti práce. Navenek tedy skutečně zatím nic poznat není," potvrdila.
Práce mají pokračovat i v průběhu celého září. Na problémy s tím spojené se musela škola předem připravit. O tom už dřív mluvil ředitel ZŠ Dukelská Václav Vlček. „Do hlavní budovy školy se bude chodit nouzovými vchody ze hřiště," zmiňoval se opakovaně. Podle starosty Pavla Vondryse má být ale na podzim určitě hotovo. 
 „Na zimní období krček opět provozně spojí obě budovy školy," uvedl. Do té doby už by ve spojovacím krčku měly být i šatní skříňky.Výzvu na dodávku a montáž 340 kusů mají radní projednávat tento týden.

Opravenou školu budou mít nejen Strakonice

Kromě přestavby spojovacího krčku u Základní školy Dukelská bude o prázdninách ve Strakonicích k stavebně rušno i kolem ZŠ Povážská. Má tam dojít k úpravám venkovních zpevněných ploch a zahrady za necelých 1,5 milionu korun bez DPH. Jak vysvětlil starosta Pavel Vondrys, jedná se o předpolí školní budovy směrem k vykoupenému domu na kraji areálu školy. „Jsou tam navrženy sportovně herní prvky," naznačil. Podle něj je možné, že v budoucnu nedojde ke zbourání zmiňovaného domku, ale bude využitý pro potřeby školy. Jak vyplývá s rozpočtu města schváleného pro tento rok, pro letošek je plánovaná i výměna oken u ZŠ Jiřího z Poděbrad a MŠ Lidická – pracoviště Holečkova.
Do nového přijdou v září také děti blatenské základní školy J. A. Komenského Strakonickému deníku to potvrdil místostarosta města Pavel Ounický. „Škola prochází již čtvrtou etapou oprav, tentokrát předěláváme fasádu," podotkl s tím, že hotovo má být na konci srpna. Oprava bude stát milion korun.
Ve Volyni rekonstrukci základní školy plánují. Informoval o tom investiční technik Milan Rataj. „Akci plánujeme na příští rok. Momentálně se u nás nic neopravuje," uvedl.
Stejně jsou na tom podle projektové manažerky Magdaleny Chlumské i Vodňany. Žádnou školu neopravují.

Martina Gultová, Jana Štroblová